W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Festiwal „Ukraina w Centrum Lublina”, edycja XII
Data rozpoczęcia 2019-11-14
Data zakończenia 2019-11-17

Idea i historia festiwalu

Festiwal „Ukraina w Centrum Lublina” to już tradycyjne wydarzenie dla lublinian i turystów prezentujące współczesną kulturę ukraińską w przeróżnych odsłonach oraz aktywizujące lokalną społeczność w celu budowania wzajemnego dialogu i tworzenia wielokulturowej mozaiki miasta. W tym roku festiwal będzie odbywać się po raz dwunasty.

Wydarzenie jest organizowane przez Fundację Kultury Duchowej Pogranicza, która od wielu lat zajmuje się popularyzacją tradycji i kultury terenów przygranicznych. Wśród ludzi tworzących Fundację są przedstawiciele mniejszości ukraińskiej, ukraińscy studenci i migranci oraz Polacy zainteresowani Ukrainą.

Początkowo wydarzenie „Ukraina w Centrum Lublina” było częścią festiwalu „Mikołajki Folkowe”, jednak od 2010 r. funkcjonuje jako samodzielna impreza. Od 2008 r. gośćmi festiwalu byli wykonawcy i zespoły muzyczne, m.in. „Odyn v kanoe”, “Vivienne Mort”, polski malarz Piotr Łucjan, fotografowie Marian Strilciw i Pavlo Nera, plastyk Marta Wasilczyk, reżyserzy Anna Korzh, Igor Sudakov, Wiktoria Trofimenko, Konstantyn Klatskyj, Oleksandr Fraze-Frazenko, pisarze Bogdan Logvynenko, Taras Bondarenko oraz inni przedstawiciele współczesnego świata kultury ukraińskiej.

W ramach festiwalu odbywa się również szereg interaktywnych wydarzeń: konkurs wiedzy o Ukrainie dla uczniów lubelskich szkół, gry miejskie, warsztaty, a także jam-session dla muzyków lokalnych.

Efektem jedenastu lat realizacji inicjatywy jest nawiązanie stałej współpracy z licznymi ośrodkami kultury i edukacji w mieście. Są to m.in. Centrum Kultury w Lublinie, Warsztaty Kultury, Centrum Spotkania Kultur, Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej i wiele innych.

W ubiegłym roku w ramach festiwalu w 9 miejscach w centrum miasta odbyło się łącznie 13 wydarzeń, przygotowanych przez aktywną młodzież. Uczestniczyło w nich ponad 2 tysiące zadowolonych widzów.

Edycja XII

Podczas dwunastej edycji festiwalu, która przypada na rok obchodów 450-lecia podpisania Unii Lubelskiej, organizatorzy planują wystąpić z niemniej ciekawą i różnorodną ofertą, w której każdy znajdzie coś dla siebie. To 4 dni, prawie 20 wydarzeń i ponad 10 lokacji umożliwiających mieszkańcom Lublina poznanie najnowszych nurtów w kulturze wschodniego sąsiada.

Muzyka. Gwiazdą tegorocznego festiwalu będzie zespół rockowy „Audytorium” (Kijów). Jego liderem jest półfinalista programu “The Voice of Ukraine” - Dmytro Somko. Festiwalowe brzmienia uzupełnią lokalni muzycy prezentujący swoją twórczość podczas mini-koncertów, w tym w formie “jam-session” organizowanego już po raz drugi.

Literatura. Wybitni​ ukraińscy pisarze zaprezentują swoje dzieła oraz wezmą udział w dyskusjach z udziałem lokalnych ekspertów i przedstawicieli różnych sfer życia publicznego Lublina. Mark Livin, ukraiński dziennikarz, zastępca redaktora naczelnego “The Village Ukraine”, autor książki “Riki i drogi”, która weszła do szwajcarskiego katalogu założonego m.in. przez Astrid Lindgren pn. „International Board on Books for Young People” jako jedna z najlepszych powieści o dzieciach z niepełnosprawnością, będzie opowiadać o wychowywaniu dzieci z zespołem Aspergera. Z kolei Myrosław Marynowycz, prorektor Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie, Prezes Ukraińskiego PEN Club, przedstawi zasadę win-win oraz jej znaczenie w kontekście dziedzictwa Metropolity Andrzeja Szeptyckiego. W dyskusji wezmą udział prominentni przedstawiciele życia publicznego w Lublinie. Ponadto, w ramach kinowego programu festiwalu, zostanie zaprezentowana książka pt. “Ukrainer. Ukrainian Insider”, w której opisano osobliwości geograficzno-kulturowe poszczególnych regionów Ukrainy.

Kino​. Specjalnymi​ gośćmi festiwalu będą przedstawiciele projektu “Ukrainer”, którzy przedstawią film dokumentalny “Ukrainer. The Movie”. Oprócz tego uczestnicy festiwalu obejrzą filmy krótkometrażowe, nakręcone przez uczniów “Ukrainian Film School”.

Edukacja. W programie znajdą się również tradycyjnie elementy edukacyjne, a mianowicie: konkurs wiedzy o Ukrainie, gra miejska „Śladami wielokulturowej Unii Lubelskiej”, warsztaty tańca, kreatywności i kreatywnego notowania, storytellingu, śpiewu, kuchni ukraińskiej i rzemiosła.

Krymsko-tatarskie konteksty. Po​ raz pierwszy w ramach festiwalu lublinianki i lublinianie będą mogli zapoznać się z kulturą krymsko-tatarską. Dzięki programowi przygotowanemu przez NGO “Krymska Inicjatywa” z Kijowa, mieszkańcy miasta dowiedzą się, jak wygląda tradycyjny strój Tatarów krymskich, wezmą udział w warsztatach kuchni krymsko-tatarskiej i spróbują mięsnego pieroga - jantyka, a także obejrzą interesujące wystąpienia gości podczas oficjalnego otwarcia festiwalu.

Poprzez liczne wydarzenia zostanie podkreślone wielokulturowe bogactwo Lublina, mające swoje źródło m.in. w Unii Lubelskiej o korzeniach polskich, litewskich i ukraińskich. Przegląd kultury Ukraińców - najliczniejszej mniejszości narodowej Lublina - wzbogaci tym samym ciekawą ofertę kulturową skierowaną do mieszkańców i gości miasta.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej