W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Festiwal Przez świat. Spotkania z podróżą
Data rozpoczęcia 2020-10-09
Data zakończenia 2020-10-11
Miejsce: ACK UMCS Chatka Żaka, ul. Radziszewskiego 16
Organizator: ACK UMCS Chatka Żaka, Stowarzyszenie Rozwoju Kultury Akademickiej, Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich w Lublinie

Festiwal Przez Świat. Spotkania z podróżą to nowe wydarzenie na kulturalnej mapie Lublina. To także pierwszy festiwal w ponownie otwartej Chatce Żaka. Od piątku do niedzieli podróżnicy podzielą się opowieściami z różnych zakątków świata. Oprócz spotkań będzie można wziąć udział w warsztatach, nietypowym spacerze po Lublinie oraz obejrzeć wystawę fotografii. Pierwsza, przeniesiona z wiosny edycja festiwalu odbędzie się w dniach 9–11 października w Chatce Żaka.

Program festiwalu jest dostosowany do różnych zainteresowań. Znajdą w nim coś dla siebie zarówno osoby, które szukają informacji i inspiracji do podróży po Polsce, jak i bardzo egzotycznych krajach – zapewnia Anna Śliwa, koordynatorka festiwalu Przez Świat. Spotkania z podróżą.

Wśród globtroterów, którzy odwiedzą Chatkę Żaka, jest Łukasz Supergan, specjalista od przejść długodystansowych. Podróżnik zrelacjonuje zimowy, samotny trawers Islandii ukończony w lutym 2020 r. Wysłuchamy także Aleksandry Świstow, autorki bloga Pojechana, która opowie o swoim życiu w Chinach. Agnieszka i Tomasz Lipeccy zabiorą nas w podróż po Wschodniej Afryce, a Grzegorz Nowicki i Emilia Skubis wspomną auto- i jachtostopowanie na Karaibach. Miłośnicy gór będą mieli niepowtarzalną okazję na poznanie czołowego polskiego himalaisty, uczestnika pierwszej zakończonej sukcesem wyprawy na Mount Everest, czyli Walentego Fiuta. Ponadto spotkamy się z Bartkiem Szaro, autorem bloga Paragon z podróży, z którym odkryjemy, jak wygląda Polska z perspektywy kajaka. Wojciech Hankiewicz i Norbert Kaszycki opowiedzą o urokach i niebezpieczeństwach Sri Lanki, Paweł Goleman o wyprawie do Azji Środkowej, a Radosław Bułtowicz o rodzinnym podróżowaniu po szwedzkim, duńskim i polskim wybrzeżu Bałtyku.

Oprócz prezentacji podróżniczych odbędą się również warsztaty fotografii miejskiej prowadzone przez fotografkę i przewodniczkę po Lublinie, Kingę Witkowską–Mirosław, warsztaty podróżnicze, podczas których Paweł Goleman i Anna Śliwa podpowiedzą, jak samodzielnie zorganizować wyjazd, oraz przeznaczone dla dzieci i młodzieży warsztaty bezpieczeństwa w górach. W niedzielne przedpołudnie spacer szlakiem istniejących i nieistniejących browarów lubelskich poprowadzi przewodnik inspiracji, Joanna Kozak–Palak. W piątek po pokazach festiwalowych Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich zaprasza studentów I roku na spotkanie informacyjne. Podczas festiwalu będzie można obejrzeć wystawę zdjęć Pawła Golemana „Himalaje – między niebem i ziemią”.

Udział w większości festiwalowych wydarzeń jest bezpłatny, ale obowiązuje rezerwacja miejsc przez evenea.pl. Spotkania Łukasza Supergana, Aleksandry Świstow i Bartka Szaro są płatne – bilety w cenie 12 zł na ekobilet.pl. Karnety na wszystkie wydarzenia dostępne na ekobilet.pl w cenie 28 zł.

Organizatorami wydarzenia są Akademickie Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka, Stowarzyszenie Rozwoju Kultury Akademickiej oraz Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich w Lublinie.