W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Studencka Wiosna Teatralna 2022
Data rozpoczęcia 2022-05-18
Data zakończenia 2022-05-21
Miejsce: ACKiM UMCS "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16
Organizator: ACKiM UMCS "Chatka Żaka"

Studencka Wiosna Teatralna powraca! Już 18 maja – po 48 latach przerwy – ponownie spotkamy się w Chatce Żaka w Lublinie. Na wszystkich fanów teatru czekają 4 dni spektakli, warsztatów i spotkań ze specjalistami. Nie zabraknie również przestrzeni do rozmów i wymiany doświadczeń. 

Każdy, kto choć trochę interesuje się teatrem, w dniach 18 – 21 maja powinien odwiedzić Akademickie Centrum Kultury i Mediów UMCS.

Studencka Wiosna Teatralna to ogólnopolski festiwal teatrów studenckich, który odbywał się w murach Instytucji w latach 1966 – 1974. W 2022 roku zostaje wznowiony pod hasłem „BUDOWAĆ MOSTY”, jako swoiste połączenie przeszłości z teraźniejszością. Festiwal będzie przestrzenią do prezentacji i konfrontacji rozmaitych przejawów współczesnej twórczości teatralnej studentów.

 

Studencka Wiosna Teatralna udowadnia nam, że teatr studencki jest zjawiskiem ponadczasowym. Niezależnie od czasów, studenci potrzebują przestrzeni, w której będą mogli wyrazić się artystycznie. Takie miejsce mogą odnaleźć w naszej Chatce Żaka. Miałam już przyjemność zapoznać się z fragmentami twórczości teatrów, które nas odwiedzą i już teraz mogę Wam zagwarantować doświadczenia na najwyższym artystycznym poziomie. Wierzę, że mosty które wybudujemy podczas tej edycji będą podstawą do dialogu nie tylko pomiędzy studentami, ale przede wszystkim pomiędzy młodymi, a doświadczonymi artystami teatralnymi - mówi Izabela Pastuszko, Dyrektorka Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka w Lublinie.

 


Podczas festiwalu wystąpią teatry, które zakwalifikowały się w ramach naboru. Są to: Teatr Politechniki Warszawskiej, BARTER z Chatki Żaka, Teatr ITP, Teatr Chwila, Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Teatr Imperialny z Chatki Żaka, Martyna Strychalska (Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury) i Teatr Inaczej.

Poza tym podczas wydarzenia nie zabraknie znamienitych gości, którzy wspólnie pochylą się nad przeszłością, a także spojrzą w przyszłość teatru studenckiego w Polsce. Będą to m. in.: prof. Rafał Wiśniewski - Dyrektor Narodowego Centrum Kultury, dr Jarosław Cymerman - Wicedyrektor Instytutu Teatralnego, Redbad Klynstra-Komarnicki - Dyrektor Teatru im. Juliusza Osterwy, Emilia Komarnicka-Klynstra – aktorka filmowa i teatralna, prof. Leszek Mądzik - Scena Plastyczna KUL, Janusz Opryński - zastępca dyrektora Centrum Kultury w Lublinie do spraw artystycznych, założyciel teatru Provisorium, członkowie Teatru GONG 2, Dr hab. Irina Lappo UMCS - teatrolożka, slawistka, tłumaczka, etnolingwistka, Tomasz Rodowicz - Dyrektor Artystyczny Teatru Chorea w Łodzi i Mateusz Grochowski - Przewodniczący Parlamentu Studentów RP.

Wstęp na wydarzenie jest darmowy. Na warsztaty będą obowiązywały bezpłatne zapisy.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej