W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
16. edycja festiwalu kultury ukraińskiej „Ukraina w Centrum Lublina”
Data rozpoczęcia 2023-11-13
Data zakończenia 2023-11-19

Festiwalu kultury ukraińskiej „Ukraina w Centrum Lublina” – wydarzenie, dające okazję mieszkańcom i gościom Lublina zanurzyć się w kulturę ukraińską poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju aktywnościach. Festiwal ma na celu zaktywizować lokalną społeczność dla budowania wzajemnego dialogu i tworzenia wielokulturowej mozaiki miasta. 

Historia festiwalu

Wydarzenie to po raz pierwszy odbyło się w 2008 roku jako część innego festiwalu o nazwie „Mikołajki Folkowe”. Jednak już od 2010 roku jest to odrębna impreza, która łączy mieszkańców Lubelszczyzny.

Głównym organizatorem występuje Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza, w ramach której działają ukraińscy studenci, przedstawiciele mniejszości ukraińskiej, czy też Polacy zainteresowani Ukrainą. To właśnie oni tworzą „Ukrainę w Centrum Lublina”, realizują program oraz promują markę festiwalu.

Festiwal "Ukraina w Centrum Lublina" od wielu lat odbywa się przy wsparciu Prezydenta Miasta Lublin Krzysztofa Żuka oraz Ambasady Ukrainy w Rzeczpospolitej Polsce.

W ciągu 14 lat w festiwalu uczestniczyło wielu znanych artystów, twórców i zespołów, takie jak: „Odyn v kanoe”, „Vivienne Mort”, „Auditoria”, Oleg Skrypka, Ivan NAVI, Roman Sasanchyn, polski malarz Piotr Łucjan, fotografowie Marian Strilciw i Pavlo Nera, plastyk Marta Wasilczyk, reżyserowie: Anna Korzh, Igor Sudakov, Wiktoria Trofimenko, Konstantyn Klatskyj, Oleksandr Fraze-Frazenko, pisarze: Bogdan Logvynenko, Taras Bondarenko, Nadiyka Gerbish, Iryna Vikyrchak oraz inni przedstawiciele współczesnego świata kultury ukraińskiej.

XVI edycja festiwalu "Ukraina w Centrum Lublina"

XVI edycja festiwalu "Ukraina w Centrum Lublina" oferuje szereg wydarzeń. Dowiedzieć się więcej o historii i kulturze Ukrainy oraz sprawdzić swoją wiedzę w konkursie można podczas Dni kultury ukraińskiej, prowadzonych w lubelskich szkołach i liceach. Tradycyjnie podczas tegorocznej edycji odbędzie się gra miejska.

Jak każdy z nas może przyczynić się do odbudowy Ukrainy? Analizując historię, obecne wyzwania i przyszłość, odpowiadać na to pytanie będą prelegentki urbanistyki z Ukrainy na dyskusji panelowej “Na czasie: Miasta UA”.

Łącząc tradycję i nowoczesność, przekazuje bogactwo i potencjał ukraińskiej muzyki artystka KRUTЬ (Maryna Krut). Doświadczyć magii dźwięku będzie można w Studio im. Budki Suflera.
Kolejnym sposobem na poznanie obcej kultury są warsztaty. Podczas festiwalu przeprowadzone zostaną zajęcia z urbanistyki i malowania na szkle. Najsmaczniejszą metodą do zrozumienia kultury jest jedzenie, a wspólne gotowanie pomaga nawiązać bliższy kontakt z tradycją. Dobrą opcją na to są warsztaty kulinarne, prowadzone w siedzibie organizatorów – Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza.

W ramach festiwalu dla osób zainteresowanych fotografią przeprowadzony zostanie konkurs pt. „Miasto-Dom”. Na pewno w Lublinie są miejsca, które przywołują wspomnienia o rodzinnych stronach uczestników festiwalu, teraz mogą podzielić się nimi poprzez obrazy. Prace będzie można zobaczyć na wernisażu wystawy pokonkursowej. Jeśli ktoś chciałby zgłębić tajniki pisarstwa, festiwal oferuje spotkanie z doświadczonym autorem. Spotkanie literackie "Książka u podstaw" poprowadzi ukraiński pisarz dr Taras Bond.

Dla niemogących brać udział w wydarzeniu osobiście jest opcja dołączenia do online wersji festiwalu, poprzez uczestnictwo w konkursach fotograficznym oraz literackim.

Festiwal realizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin, Ambasady Ukrainy w RP oraz Centrum Mieroszewskiego.

W tym roku festiwal odbywa się przy medialnym wsparciu Kultury Enter. Partnerami wydarzenia są Studio im. Budki Suflera, Polskie Radio Lublin, SP nr 34 im. Kornela Makuszewskiego, XXIX LO, Warsztaty Kultury, Fundacja Efekt dziecka, Centrum Mieroszewskiego, Fundacja Puls Polska oraz Ukraińska Sobotnia Szkoła im. prof. Michała Łesiowa.

Organizatorzy oraz Partnerzy festiwalu dokładają wszelkich starań, aby każdy mógł znaleźć dla siebie coś ciekawego i wyjątkowego, spróbować swoich możliwości w różnych dziedzinach lub po prostu mile spędzić czas, poznając kulturę naszego sąsiada – Ukrainy. Poprzez liczne wydarzenia zostanie podkreślone wielokulturowe bogactwo nie tylko kultury ukraińskiej, a także naszego miasta Lublin.

Szczegóły na:

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej