W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

115. rocznica urodzin Józefa Czechowicza

115. rocznica urodzin Józefa Czechowicza
Data rozpoczęcia 2018-03-15
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Sala Czarna, Brama Grodzka, ul. Grodzka 21
Organizator Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN"
Udział Bezpłatny
Kategoria Wydarzenie

15 marca o godzinie 17:00, w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN” obchodzić będziemy 115. rocznicę urodzin lubelskiego poety Józefa Czechowicza. Niezmiennie od 18 lat zaproszeni goście oraz miłośnicy twórczości autora tego dnia odczytują wspólnie „Poemat o Mieście Lublinie”.

Józef Czechowicz urodził się w 1903 r. w Lublinie i całe swoje życie związał z rodzinnym miastem. Za jeden z najpiękniejszych jego utworów uznawany jest „Poemat o Mieście Lublinie”. W celu upamiętnienia poety oraz jego twórczości, co roku w Bramie Grodzkiej poemat odczytywany jest przez lublinian.

Scenariusz tego wydarzenia stworzony został wspólnie z Władysławem Panasem, który w 60. rocznicę śmierci poety, zorganizował pierwszą sesję „Czytanie Czechowicza”. Stało się to inspiracją do stworzenia obchodów rocznicy urodzin Józefa Czechowicza i odczytywania jego najbardziej „lubelskiego” utworu.

Do czytania „Poematu” zaproszeni są wszyscy Lublinianie. Poszczególne fragmenty odczytują też co roku osoby szczególnie związane z naszym miastem. W tym roku będą to:

  • Małgorzata Domagała - historyk sztuki, dziennikarka, w swoich tekstach pisze m.in. o historii i architekturze miasta.
  • Jacek Giszczak - tłumacz literatury francuskiej, prozaik, kompozytor, autor tekstów piosenek. Laureat Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, kawaler francuskiego Orderu Sztuki i Literatury.
  • Marek Gromaszek - absolwent Politechniki Lubelskiej, dyrektor handlowy Budimex S.A., miłośnik Lublina, kolekcjoner Lubinianów, rotarianin.
  • Barbara Kasperek - bibliotekarka w III LO im. Unii Lubelskiej. Pomysłodawczyni Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Absolwentów III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie.
  • Dariusz Prażmo - fotograf, miłośnik Lublina, autor facebookowego profilu "Lubelski flanering".
  • Jacek Studziński - historyk sztuki, autor wielu opracowań historycznych dotyczących lubelskich zabytków.

Nie zabraknie także tradycyjnego odtworzenia fragmentu wiersza w wykonaniu Władysława Panasa.

Ponadto wydane zostało symboliczne 115 egzemplarzy „Poematu o Mieście Lublinie” oraz okolicznościowy ex libris. Otrzymać go będą mogli wszyscy uczestnicy urodzin poety. Autorami tych wydań są pracownicy Izby Drukarstwa Domu Słów (Alicja Magier, Robert Sawa i Sylwia Woźniak).

W trakcie trwania wydarzenia będzie dostępny także specjalny, poświęcony Czechowiczowi, numer czasopisma „PA.RA”, wydawanego przez Ośrodek w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Jak i w latach poprzednich wydarzenie poprowadzą Joanna Zętar i Witold Dąbrowski.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej