W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

12. MFF WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie - Dzień II

12. MFF WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie - Dzień II
Data rozpoczęcia 2012-12-08
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce TVP o/Lublin, ul. Henryka Raabego 2
Kategoria Pokaz

17:00 Porządna dziewczyna, USA 2011, 48', reż. Ann Fessler
Dokument Ann Fessler odkrywa wstydliwą i nieznaną szerzej kartę z historii Stanów Zjednoczonych. W latach 50. i 60. XX wieku zajście w nieślubną ciążę skazywało na ostracyzm społeczny nie tylko kobietę, ale też jej najbliższą rodzinę. Miliony brzemiennych dziewczyn było wydalanych ze szkół, wyrzucanych z domów przez własnych rodziców i umieszczanych w specjalnych ośrodkach, gdzie - ukryte przed wzrokiem świata – czekały na poród. Po nim natychmiast odbierano im noworodki, które trafiały do sierocińców bądź rodzin zastępczych. Matkom zaś kazano trzymać całą sprawę w tajemnicy i zapomnieć, że kiedykolwiek nosiły w swoim łonie dziecko. Ale czy o czymś takim można zapomnieć? Tylko niektórym z bohaterek udało się po latach odnaleźć rodzonego syna czy córkę. Dokument Fessler zrobiony został za pomocą metody „found footage”. Na ekranie oglądamy fragmenty starych filmów prezentujących oficjalny, sielski i anielski wizerunek amerykańskich rodzin i amerykańskich miast. Ze ścieżki dźwiękowej natomiast dobiegają nas przejmujące historie kobiet, które stały się ofiarami hipokryzji i bezdusznego systemu. Ich twarze – te sprzed lat i te dzisiejsze - zobaczymy dopiero w epilogu.

18:00 Biały skarb: zbieracze soli z Caqueny, Niemcy 2011, 52', reż. Eva Katharina Bühler
Film o tym, że nawet ekologiczne technologie mają swoje koszty społeczne i ...ekologiczne. W pierwszym ujęciu widzimy targi samochodowe. Prezentuje się tu samochody na prąd i hybrydowe – przyszłość transportu. Nie będą potrzebowały ropy (ani wytwarzały spalin), ale nowych, mocniejszych akumulatorów, które jednak wymagają innych surowców naturalnych, np. litu. W następnym ujęciu reżyserka przenosi nas do Boliwii, gdzie odnaleziono największe na świecie złoża tego pierwiastka, w ogromnym solnym jeziorze – biały skarb z Salar de Uyuni. Piękny krajobraz jak z obcej planety, ponad 3600 m n. p. m, oślepiająca jasność, biel soli, błękit nieba i wody, rozdzielony pasmem widocznych z oddali gór. Na solnym jeziorze – mieszkańcy pobliskiej wioski, Indianie Aymara, od pokoleń trudniący się wydobywaniem soli. Żyje im się całkiem dobrze bez nowych technologii na litowe baterie – komputerów, telefonów komórkowych i samochodów. Mają swoje zwyczaje, tradycję, kościół, szkołę i lamy, które pasą. Katharina Bühler pokazuje nam ten świat tuż przed przybyciem buldożerów, wielkich korporacji, setek ludzi i „dóbr” cywilizacji. Pozwala nam się nim zachwycać ze świadomością, że prawdopodobnie lada chwila wszystko się zmieni i zniknie.

Po filmie spotkanie z reżyserką i producentką.

20:00 Raj utracony 3: Czyściec, USA 2011, 121', reż. Joe Berlinger, Bruce Sinofsky
Ten dokument to kolejny już prezentowany na WATCH DOCS dowód na to, że film może wpłynąć na rzeczywistość. Joe Berlinger i Bruce Sinofsky od niemal dwudziestu lat śledzą losy tzw. „trójki z Memphis”: nastolatków oskarżonych o dokonanie szczególnie odrażającej zbrodni, której ofiarami padła trójka dzieci. Sprawa morderstw z Robin Hood Hills (tam policja odnalazła ciała zaginionych) od początku wzbudzała kontrowersje. Istniało podejrzenie, że Misskeleya, Echolsa i Baldwina oskarżono, bo miejscowa mocno religijna i konserwatywna społeczność uznała ich za słuchających metalu satanistów. Tymczasem już w pierwszej części trylogii, powstałej w 1996 roku, filmowcy trafiają na poszlaki wskazujące na ojczyma jednej z ofiar, jako na potencjalnego sprawcę...
Trzecia część sagi o Trójce z Memphis prezentuje kolejne dowody wskazujące na to, że podczas procesu popełniono sporo błędów, a mimo wielu sygnałów miejscowa policja nie wzięła w śledztwie pod uwagę dowodów mogących obalić tezy oskarżenia. Tymczasem – między innymi za sprawą filmu – sprawa staje się głośna w całym kraju i pojawiają się szanse na wznowienie procesu. Niespodziewane wydarzenia z sierpnia 2011 roku (które skądinąd skłoniły twórców do dodania nowego zakończenia do gotowego już filmu) sprawią jednak, że rewizji nie będzie.

Wstęp wolny