W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

16. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca - Dzień IV

16. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca - Dzień IV
Data rozpoczęcia 2012-11-09
Godzina rozpoczęcia 18:00
Kategoria Festiwal

18:00 Teatr Stary: Maguy Marin / Francja - “May B” 60 min - film
May B wprawia w ruch paradę zmiennego stanu ludzkiego poprzez wymyślenie gwałtownego, teatralnego języka, który przekłada sytuacje niedorzeczne, pełne przemocy i niepokoju na działania sceniczne. Siła tańca wywodzi się z jego zdolności przedstawiania tajemnicy naszej obecności na świecie. Powstały w 1981 roku film jest aktualnie jednym z ważniejszych punktów odniesienia w historii tańca, jego siła oddziaływania nie zmniejszyła się przez lata.

18:00 Warsztaty Kultury, sala 11: Wykład Bonnie Brooks "Współczesne i innowacyjne projekty na rzecz rozwoju widowni w tańcu amerykańskim"
Rozwój widowni (z ang. audience development) to metoda, sposób pracy organizacji kulturalnych skoncentrowany na ilościowym i jakościowym rozwoju publiczności. To znacznie więcej niż marketing sztuki, czy „sprzedaż wydarzeń“. To prowadzenie stałego dialogu z posiadaną publicznością i poszukiwanie sposobów nawiązania kontaktu z nową publicznością, to aktywizowanie społeczności wokół działań organizacji, budowanie relacji, animowanie i rozwijanie zainteresowań publiczności.

W praktyce audience development widownią są wszyscy odbiorcy działań organizacji zajmujących się kulturą i sztuką: goście, czytelnicy, słuchacze, widzowie, uczniowie, studenci, wolontariusze, media, partnerzy i sponsorzy.

Audience development to nie kilka uniwersalnych recept, lecz długofalowy, dynamiczny, zintegrowany proces stawiający WIDZA w centrum codziennych działań całej organizacji. Działania promocyjno-marketingowe wynikają więc bezpośrednio z tego rodzaju podejścia i są spójne z wizją i misją organizacji.
www.rozwojwidowni.pl

Spotkanie odbędzie się w języku angielskim. Organizatorzy zapewniają tłumaczenie.

O praktykach i projektach realizowanych na rzecz rozwoju widowni w USA będziemy rozmawiali w kontekście tańca i wieloletniej aktywności Bonnie Brooks w tym obszarze.

Bonnie Brooks – autorka pisząca o tańcu, wychowawczyni, orędowniczka sztuk posiadająca bogate wykształcenie w dziedzinie administracji i produkcji tanecznej. Ukończyła studia licencjackie na kierunku filologia angielska w Wheaton College oraz studia magisterskie na George Mason University, gdzie była także stypendystką w Research Center for the Federal Theater Project (Centrum Badawcze przy Federalnym Projekcie Tanecznym). Zanim związała się z wydziałem w Columbia, pełniła funkcję wizytującego profesora na studiach podyplomowych na Wydziale Kultur i Sztuk Świata w UCLA, gdzie prowadziła zajęcia z zagadnień współczesnego tańca i praktyki. W latach 1990-1998 była Prezesem i Dyrektorem Wykonawczym Dance/USA, podstawowej organizacji tanecznej w kraju. W czasie pracy w Dance/USA nadzorowała rozliczne inicjatywy, w tym National Task Force on Dance Education (Narodowe Siły Specjalne w Edukacji Tanecznej), a także rozwój wielu programów grantowych, w tym American Dance Touring Initiative oraz Irvine Fellowship of Dance z siedzibą w Kalifornii (1985-88). W latach 80tych była dyrektorem wykonawczym Minnesota Dance Alliance (1985-88), oraz dyrektor generalną nowojorskiego David Gordon/Pick Up Co. (1982-85), pełniła funkcję specjalisty programowego w National Endowment for the Arts (1979-82). Oprócz sprawowania funkcji prezes Dance Centre, Bonnie prowadzi zajęcia z Wstępu do Nauk o Tańcu, Współczesnych Trendów w Tańcu, Międzykulturowych Perspektyw w Tańcu, Historii Tańca Zachodniego oraz Relacji między Artystami i Widzami. Jest także współ kuratorką, wraz z dyrektorem wykonawczym Philem Reynoldsem, sezonów artystycznych w Dance Centre, a także główną dyrektor literacką Dance Centre, odpowiedzialną za noty programowe, moderowanie spotkań widzów z wizytującymi artystami. Nieustannie aktywnie uczestniczy w działaniach regionalnej i krajowej społeczności tanecznej, była członkiem rady Music and Dance Theater of Chicago w latach 2000-2005. Wraz ze współpracownikami z Links Hall i Museum of Contemporary Art w Chicago była współzałożycielką Chicago Dancemakers Forum. Publikowała artykuły i komentarze w Dance Magazine (Nowy Jork) i Dance Now (Londyn), aktualnie pracuje nad historią „walk sztuk”, które miały miejsce w latach 90tych.

20:00 Warsztaty Kultury: Company Wejna / Francja - “Tymczasowo” 60 min
W swojej najnowszej pracy choreografka Sylvie Pabiot kontynuuje eksplorację relacji międzyludzkich we współczesnym społeczeństwie. W dzisiejszych czasach, w których globalizacja i podziały społeczne są kwestiami rzeczywistego świata, jakie więzi nadal trzymają nas razem? „Tymczasowo” jest nietypowym dziełem na granicy tańca, teatru i sztuki, gdzie myśl choreograficzna jest obecna w ciele; z teatru zaczerpnięto pewien realizm akcji oraz umiarkowanie w ruchu, a ze sztuk pięknych i kwestii estetycznych – poruszanie się pomiędzy figuratywnością a abstrakcyjnością.

Spektakl swoją gamą tymczasowości, stworzonych z przerw i ciągłości wywiera wielkie wrażenie. Z porozbijanego nieporządku wyłania się harmoniczna jedność, organiczna całość, powstała zarówno z czułości, jak i przemocy, samotności i tłumu, zwyczajności i obcości. To podróż, rzeczywista i oniryczna jednocześnie. To opowieść faktów bez wróżek, a ze zwykłymi ludźmi, którzy poszukują miejsca, w którym mogą zamieszkać…Tymczasowo.

Wejna Dance Company została założona przez choreograf Sylvie Pabiot w 2004. Od tego czasu stworzyła 9 spektakli. Jej prace cieszą się uznaniem na skalę krajową i międzynarodową, a spektakle były wystawiane ponad sto razy w teatrach, ale także we wszelkiego rodzaju innych miejscach: w muzeach i więzieniach czy na ulicach – grupa mocno wierzy, że sztuka jest dla wszystkich, nawet sztuka współczesna.
Dla niej: sztuka jest siłą masowego tworzenia.
www.ciewejna.com

22:00 Warsztaty Kultury – Klub Festiwalowy: Spotkanie z artystami: Sylvie Pabiot

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej