W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

20. Studenckie Konfrontacje Filmowe - dzień jedenasty

20. Studenckie Konfrontacje Filmowe - dzień jedenasty
Data rozpoczęcia 2013-03-17
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Kino studyjne "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16
Kategoria Film

MADRYT, 1987 (Madrid, 1987)
reż.: David Trueba
scen.: David Trueba
zdj.: Leonor Rodriguez
w.: José Sacristán (Miguel), Maria Valverde (Angela), Ramon Fontserè (Luis), Eduardo Antuña (kelner)
prod.: Hiszpania 2011 (104 min)

Uznany pisarz, w mocno zaawansowanym wieku, jest nadal chętnie czytany, a dla młodych adeptów pióra uchodzi wręcz za autorytet.
Studentka Angela przeprowadza z nim wywiad, a potem chce zasięgnąć jego oceny własnych literackich prób i wydobyć jakieś sekrety pisarskiego warsztatu mistrza. Pisarz zgadza się na takie konsultacje bynajmniej nie dlatego, że popiera młode talenty, albo że w utworach studentki dostrzega coś wyjątkowego. Jego motywacje są bardziej przyziemne: chce wykorzystać seksualnie młodą, atrakcyjną kobietę. Czuje upływ mijającego czasu, zdaje sobie sprawę z utraconych uroków młodości, a instynkt podpowiada mu, że tak ponętna zdobycz może już nigdy więcej nie wpaść w jego ręce.
Zaprasza dziewczynę do mieszkania. Angela jest naiwna, ale myśli, że uda jej się przechytrzyć starego lisa. Pisarz natomiast jest przeświadczony, że na jego terytorium ofiara mu się nie wymknie. Oboje popełniają błąd. Na miejscu okaże się, że ich kalkulacje zostały przekombinowane. Efekt jest taki, że na skutek podjętej gry, oboje lądują pod prysznicem. Ale pisarz odruchowo przekręca blokadę od drzwi do łazienki, której nie da się ponownie otworzyć. Oboje znaleźli się więc w pułapce bez wyjścia. Są od tego momentu skazani na siebie, bez perspektywy wyjścia. I próbują do tej sytuacji się dostosować. Obnażają się przed sobą nie tylko fizycznie, ale przede wszystkim psychicznie. Mimo nagości, napięcie erotyczne traci na znaczeniu, a bierze górę docieranie do najbardziej wrażliwych miejsc skrywanych we wnętrzu każdego z nich.
Popisowa reżyseria Davida Trueby, potrafiącego przez półtorej godziny utrzymać napięcie dialogu między dwójką bohaterów, kiedy kamera nawet na chwilę nie opuszcza klaustrofobicznego pomieszczenia. I koncertowy pojedynek aktorski starego wygi hiszpańskiego kina, José Sacristána oraz młodziutkiej Marii Valverde.
Piotr Kotowski – ZAPISKI BERLIŃSKIE ‘2012

„Madryt 1987” to film niezwykle zaskakujący – zwłaszcza, że fabuła opiera się prawie w całości na dialogu prowadzonym w zaniedbanej łazience. Aż dziwne, że czas podczas oglądania filmu mija tak szybko. Mimo, że wszystko obserwujemy niejako z łazienki, perspektywa jest zakrojona bardzo szeroko. Z obrazu wyłania nam się kompletny obraz Hiszpanii borykającej się z trudami młodej demokracji, podżeganymi konfliktem międzypokoleniowym. Nawet zmuszeni do kontaktu – poprzez chociażby uwięzienie w klaustrofobicznym pomieszczeniu – przedstawiciele dwóch pokoleń, rozmawiając nie potrafią się porozumiewać, co przekreśla ich szanse na zgodne współistnienie. Reżyser wprowadził do fabuły sztuczną „równość”, co sarkastycznie oddaje charakter współistnienia ludzi z różnych epok (równe szanse odnoszą się co najwyżej do wymuszonej niewielką przestrzenią ekspozycji nagich ciał).
Mam wrażenie, że Trueba nie spodziewał się, że niejako na przekór wybranemu tytułowi filmu, stworzy dzieło uniwersalne wciągające w grę widza na całym świecie, który z zapartym tchem będzie obserwować subtelne zachwiania przestrzeni emocjonalnej między dwiema postaciami, które co prawda nigdy nie osiągną równowagi, ale też nigdy już razem nie wypiją kawy tak niezobowiązująco i spokojnie jak wcześniej.
Jonathan Holland – VARIETY 13.12.2011

Cennik: karnet 120 zł, bilet 15 zł (bez ulgowych)
Przedsprzedaż: 27-28.02. godz. 15-18 || 1.03. godz. 15-19
Obowiązuje rezerwacja miejsc

Więcej informacji: www.ack.lublin.pl/kino

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej