W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

20. Studenckie Konfrontacje Filmowe - dzień piętnasty

20. Studenckie Konfrontacje Filmowe - dzień piętnasty
Data rozpoczęcia 2013-03-25
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Kino studyjne "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16
Kategoria Film

SPAIN (Spanien)
reż.: Anja Salomonowitz
scen.: Dimitré Dinev, Anja Salomonowitz
zdj.: Sebastian Pfaffenbichler
muz.: Max Richter
w.: Tatjana Alexander (Magdalena), Cornelius Obonya (Albert), Grégoire Colin (Sava), Lukas Miko (Gabriel), Stefanie Dvorak (Helene), Wolf Bachofner (ksiądz), Denis Petković (ochroniarz), Thomas Reisinger (Kocina), Maria Weiss (prostytutka), Athena Zervos (Rosjanka)
prod.: Austria/Bułgaria 2012 (102 min)

Nie obejdzie się przy tym filmie bez porównań do filmu innego Austriaka – „Upałów” Ulricha Seidla. Ale podobieństwo tkwi tylko w mozaikowej filmowej formie. Tu i tam mamy do czynienia z konstrukcją scenariusza, którą tworzy kilka prowadzonych równolegle wątków. Ich kierunki co jakiś czas przeplatają się, to znów rozchodzą, by definitywnie ukazać cały swój misterny splot w finale. Ale sposób tych wzajemnych powiązań został rozwiązany indywidualnie.
Anja Salomonowitz pokazuje kilka postaci jakby wytrąconych z biegu życia. Poranionych, oszukanych, niekochanych i źle radzących sobie z uczuciami. Próbują jakoś odbić sobie własne niepowodzenia, naprawić coś w swoim życiu, ale w gruncie rzeczy podtrzymują tylko złudzenia, że tym razem musi się udać.
I tutaj również ich ścieżki się krzyżują, wchodzą ze sobą w krótkie relacje albo dłuższe związki. Dowolne kombinacje tych połączeń nie gwarantują, że uda się uniknąć kolejnej klęski.
Salomonowitz bezbłędnie prowadzi narrację, precyzyjnie łączącą ze sobą poszczególne wątki. Ale podstawa sukcesu tkwi w scenariuszu napisanym z matematyczną dokładnością. Nie ma w nim żadnego zbędnego elementu, wszystkie puzzle tej układanki idealnie do siebie pasują. A finał rzeczywiście wieńczy dzieło.
Piotr Kotowski - ZAPISKI BERLIŃSKIE ’2012

Anja Salomonowitz w swoim najnowszym obrazie porusza takie tematy jak ucieczka, hazard, miłość i zazdrość. W poszukiwaniach drogi do szczęścia krzyżują się losy Savy, Magdaleny i Gabriela.
Wiedeń - uciekający z Mołdawii do Hiszpanii Sava trafia do Austrii, gdzie w wiejskim kościele poznaje Magdalenę. Jej były mąż Albert, który pracuje w policyjnym wydziale emigracyjnym oraz uzależniony od hazardu operator dźwigu - Gabriel, to kolejne postacie tego wachlarza osobowości. Bohaterowie nękani są przez samotność, tęsknotę i chorą zazdrość. Kamera jest ich cichym towarzyszem wśród codziennych zmagań.
I tak, widzowie zostają świadkami samowolnych przeszukiwań mieszkań przez Alberta. Cichymi obserwatorami intymnych chwil wielokulturowych rodzin czy małżeństw, które Albert posądza o nieczyste wykorzystywanie prawa. Przy tym wydaje się, że były mąż Magdaleny w zwichrowany sposób stara się znaleźć swój przepis na szczęście i za wszelką cenę odzyskać żonę. Ta jednak zakochuje się w Savie nie zamieniwszy z nim choćby zdania. W kościele, w którym renowują ikony, zbliżają się do siebie jeszcze bardziej.
Do tego dochodzi historia Gabriela – ojca dwójki dzieci, żyjącego w szczęśliwej na pozór rodzinie. Gdy rozpaczliwie próbuje walczyć ze swoim uzależnieniem od hazardu, spotyka Savę i Magdalenę, bezwiednie wpływając na ich losy…
W filmie Salomonowitz z jednej strony uderza realizm ponurej rzeczywistości, z drugiej zaś poetyckie piękno baśniowej scenerii.
Akcję autorka buduje powoli, bez pośpiechu. Powściągliwość w dialogach czyni obraz Salomonowitz dziełem utrzymującym widza w nieustającym oczekiwaniu na rozwój wydarzeń, niczym napięta cięciwa łuku, gotowa wystrzelić w najmniej oczekiwanym momencie.
Hülya Tektas - M-MEDIA.OR.AT 4.04.2012

Cennik: karnet 120 zł, bilet 15 zł (bez ulgowych)
Przedsprzedaż: 27-28.02. godz. 15-18 || 1.03. godz. 15-19
Obowiązuje rezerwacja miejsc

Więcej informacji: www.ack.lublin.pl/kino

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej