W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

20. Studenckie Konfrontacje Filmowe - dzień siedemnasty

20. Studenckie Konfrontacje Filmowe - dzień siedemnasty
Data rozpoczęcia 2013-03-27
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Kino studyjne "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16
Kategoria Film

JACKPOT
reż.: Magnus Martens
scen.: Magnus Martens
zdj.: Trond Høines
muz.: Magnus Beite
w.: Kyrre Hellum (Oscar Svendson), Mads Ousdal (Thor Eggen), Henrik Mestad (Solør), Arthur Berning (Billy), Andreas Cappelen (Dan Treschow), Lena Kristin Ellingsen (Trine), Fridtjov Såheim (Gjedde), Peter Andersson (Lasse), Jan Grønli (Clausen)
prod.: Norwegia 2011 (90 min)

Praca nad „Jackpot” musiała przypominać Magnusowi Martensowi grę w rosyjską ruletkę. Podjęte przez norweskiego reżysera ryzyko zdecydowanie się jednak opłaciło. Wielką niewiadomą była dla Martensa już scenariuszowa współpraca z Jo Nesbo. Autor bestsellerowych kryminałów słynie z tego, że zazdrośnie strzeże swoich pomysłów przed światem filmu. (…)
Na tym jednak nie koniec wyzwań stawianych sobie przez norweskiego reżysera. Twórca „Jackpot” pomyślał własny film jako nostalgiczną podróż do lat 90. W opowieści o grupie przyjaciół, którzy w podejrzanych okolicznościach wygrywają na loterii zawrotną sumę 1,7 miliona koron aż roi się od odniesień do najważniejszych filmów końca ubiegłego wieku. „Jackpot” łączy w sobie wizualne nawiązania do „Pulp Fiction” Quentina Tarantino, atmosferę kumpelskiej wspólnoty rodem z „Trainspotting” Danny’ego Boyle’a i fascynację absurdalnością ludzkiego losu wyrażoną w „Fargo” braci Coen. Martens umie dopasować do siebie wszystkie te puzzle i stworzyć na ekranie wrażenie misternie skomponowanej całości. Przyjemność odkrywania jej prawideł zostaje wpisana w samą konstrukcję filmu. (…)
W swoim filmie Martens zachowuje entuzjazm dzieciaka, który chwycił za kamerę, by opowiedzieć zwariowaną historię z seksem, przemocą i wielkimi pieniędzmi w tle. Jednocześnie jednak reżyser „Jackpot” odsłania się przed nami jako twórca w pełni świadomy celu. Fabuła filmu pozostaje utrzymana w dynamicznym tempie, przyjemnie zaskakuje kolejnymi zwrotami akcji i umiejętnie dawkuje widzowi ekranowe dowcipy. Sprawność, z jaką norweski twórca radzi sobie z filmową materią, została już odpowiednio doceniona. Dzięki „Jackpot” Martens znalazł się na liście 10 najbardziej obiecujących europejskich reżyserów 2012 roku. (…)
Piotr Czerkawski – KINO 1/2013

Brawurowa czarna komedia, przechodząca momentami w makabreskę. Czwórka przyjaciół wygrywa w zakładach piłkarskich zawrotną kwotę. Uprzednia umowa o równym wkładzie i podziale bierze w łeb, gdy wielka suma pieniędzy rozpala wyobraźnię. Skład wspólników powoli się kurczy, bo łatwiej całą kwotę podzielić przez trzy, a potem przez dwa, niż przez cztery. Problem pojawia się w momencie gdy trzeba pozbyć się zwłok. Dyletanci chwytają się tak wymyślnych pomysłów, że jeszcze bardziej gmatwają całą sytuację. Do tego muszą unikać dwóch nazbyt wścibskich policjantów i ujść przed zemstą pewnego pamiętliwego gangstera. Niestety, ciągle wpadają na siebie, więc trup ściele się gęsto, a końca jatki nie widać. Lektura z filmów Tarantino i Richiego została w tym filmie dobrze przyswojona i odrobiona.
Piotr Kotowski - ZAPISKI BERLIŃSKIE ‘2012


Cennik: karnet 120 zł, bilet 15 zł (bez ulgowych)
Przedsprzedaż: 27-28.02. godz. 15-18 || 1.03. godz. 15-19
Obowiązuje rezerwacja miejsc

Więcej informacji: www.ack.lublin.pl/kino

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej