W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

78. rocznica likwidacji ochronki żydowskiej przy ul. Grodzkiej 11

78. rocznica likwidacji ochronki żydowskiej przy ul. Grodzkiej 11
Data rozpoczęcia 2020-03-24
Godzina rozpoczęcia 13:00
Miejsce online
Organizator Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN"
Udział Bezpłatny
Kategoria Wydarzenie

Działo się to w Lublinie w czasie wojny, w marcu 1942 roku (według jednej z relacji było to po święcie Purim, o 4 rano) podczas likwidacji getta. Niemcy zabrali z żydowskiego sierocińca, mieszczącego się przy ul. Grodzkiej 11, około stu dzieci oraz trzy opiekunki, które nie chciały opuścić podopiecznych: Annę Taubenfeld, Chanę Kuperberg i P. Rechtman. Wszyscy oni zostali przewiezieni ciężarówkami do znajdującej się nieopodal Bystrzycy kopalni piasku i rozstrzelani.

Ochronka dla Sierot i Starców została utworzona w 1862 roku przez Gminę Wyznaniową Żydowską i miała roztaczać opiekę nad sierotami i osobami starszymi. Siedzibę zlokalizowano na Starym Mieście przy ulicy Grodzkiej 11. Placówka funkcjonowała do 24 marca 1942 roku, kiedy to policja niemiecka dokonała jej likwidacji. Współcześnie miejsce rozstrzelania dzieci i ich opiekunek jest usytuowane u zbiegu ulic Maszynowej, Łęczyńskiej i Odlewniczej w dzielnicy Tatary.

Od wielu lat Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" prowadzi działania, które mają zachować pamięć o ochronce oraz jej mieszkańcach. Organizatorzy spotykają się z dziećmi i młodzieżą w miejscu, gdzie, według naocznych świadków wydarzenia, zginęły opiekunki i ich podopieczni. Odczytują wspólnie wiersz, kładą kamyczki lub zapalają znicze, zachowując pamięć o dzieciach. W ramach akcji edukacyjnych, przed udziałem w Marszu Pamięci, Teatr NN zachęca uczestników i uczestniczki do zapoznania się z historią przedwojennego oraz okupacyjnego Lublina, opowiadając o losach najmłodszych ofiar Holokaustu.

W 2016 roku, w ramach projektu "Lublin. Pamięć Zagłady", miejsce egzekucji oznakowano za pomocą 2 betonowych płyt. Są one elementami szlaku pamięci, w ramach którego oznakowano w przestrzeni miasta miejsca związane z zagładą przedwojennej społeczności żydowskiej. Każda z betonowych płyt ma wymiary 1 m x 1 m oraz metalową opaskę. Znajduje się na niej ostatnia litera hebrajskiego alfabetu, której krój zaczerpnięty jest z „Księgi Zohar”. 

Od kilkunastu lat, zawsze 24 marca, organizujemy Marsz Pamięci, przypominający o losie żydowskich dzieci, upamiętniający historie najmłodszych ofiar Holokaustu. W tym roku, z powodu sytuacji epidemicznej w kraju, nie będziemy mogli przejść tą drogą – dlatego też zachęcamy do wspólnego upamiętnienia w przestrzeni internetu. Tego dnia będziemy przypominali historie mówione i artykuły związane z ochronką, a o godzinie 13:00 w naszych social mediach pojawi się specjalny film.

Więcej informacji o ochronce i naszych projektach: https://teatrnn.pl/pamiec/miejsce-egzekucji-dzieci-z-ochronki/
Facebook: https://www.facebook.com/brama.grodzka/
YouTube: https://www.youtube.com/user/BramaGrodzka