W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
8 Letnia Akademia Filmowa
Data rozpoczęcia 2007-08-10
Data zakończenia 2007-08-19
Miejsce Zwierzyniec
Kategoria Festiwal

PROGRAM 8 LETNIEJ AKADEMII FILMOWEJ

Światła na Carlosa Saurę Wielki hiszpański reżyser będzie miał podczas tegorocznej LAF swoją obszerną retrospektywę. Przez wiele lat polscy kinomani mieli szczęście przebywać blisko jego sztuki. Później zniknął nam na dłużej z pola widzenia. A przecież nie zaniechał aktywności twórczej, tyle, że jego kolejne dzieła nie trafiały już na nasze ekrany, a nowym ulubieńcem publiczności utożsamianym z hiszpańską kinematografią, także w Polsce, został Pedro Almodóvar. W Zwierzyńcu autora pamiętnych filmów „Nakarmić kruki”, czy „Anna i wilki” przedstawimy w blisko 20. odsłonach, a niemal połowę przeglądu wypełnią tytuły dotąd niepokazywane w naszych kinach.

W sierpniu na Roztoczu będziemy też delektować się „Kinem w pięciu smakach”. Pod tym tytułem kryją się produkcje kinematografii azjatyckich, przyciągających od lat uwagę bywalców festiwali filmowych: z Chin, Wietnamu, Korei. Wyborne filmowe dania przygotowali m.in. utytułowani mistrzowie: Zhang Yimou, Tran Anh Hung, Kim Ki-duk.

Przeżyjemy też „Filmową inwazję Hunów”. Węgry zaatakują uczestników LAF znakomitymi filmami, jakich sporo powstało nad Dunajem w ostatnich dwóch sezonach. Obok utworów podpisanych przez uznanych twórców, jak István Szabó czy Pál Erdöss, zobaczymy także filmy przedstawicieli młodej generacji węgierskich filmowców, którzy coraz częściej nadają ton tamtejszej kinematografii. Warto zwłaszcza zwrócić w tym gronie uwagę na Krisztinę Goda. To ona jest dziś autorką największych kinowych hitów („Seks i nic więcej”, „Wolność, miłość”), jakie rok za rokiem przyciągają do kin tłumy węgierskich kinomanów.

Cykl „From Praga with love” przyniesie wizytówkę czeskiej kinematografii. Znajdzie się w nim miejsce na filmy z okresu słynnej czeskiej szkoły filmowej i tytuły współczesne. Fabułę i dokument. Filmy będące dziełem klasyków tej kinematografii i utwory reżyserów wchodzących w ostatnich latach do zawodu: od Menzla i Němeca, po Bohdana Slámę i Alice Nellis.

„Inne światy” nie znajdują się bynajmniej na odległych planetach. Są w nas i obok nas. Nie zaludniają ich kosmici, ale ludzie, których los bądź natura naznaczyły odmiennością, nadwrażliwością, czasem piętnem. Żyją obok nas, w swoich odrębnych światach, do których nie mamy wstępu – najczęściej na własne życzenie. Filmy, które złożą się na ten przegląd, to próba położenia kładki pomiędzy światem „odmieńców” a tym ludzi „normalnych”.

Tradycyjny model rodziny przeżywa kryzys. Z jednej strony kształtuje go nadal tradycja, z drugiej ulega erozji, poddawany obyczajowemu rozluźnieniu i cywilizacyjnym presjom. Single, nieformalne związki, homoseksualne pary – rzucają coraz śmielej wyzwanie rodzinie w tradycyjnym kształcie. Czy zatem jej dotychczasowy model wyczerpał już swoją formułę? Niekoniecznie, ale został postawiony przed nie lada próbą. Co sprawia, że hasło „Jak w rodzinie” zaczyna nabierać nowych znaczeń.

Ponadto w programie tegorocznej LAF tradycyjne cykle: Filmy w sieci, Klubowy karnet, Festiwalowe remanenty, Kino nocne oraz imprezy towarzyszące. Wspólnie ze Studiem Miniatur Filmowych oraz Studiem Filmowym Kalejdoskop przyłączymy się do świętowania ich jubileuszy. Szczegóły dotyczące zawartości przygotowywanego programu będziemy sukcesywnie zamieszczać na naszej stronie internetowej.

Piotr Kotowski
Rektor Letniej Akademii Filmowej

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej