W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Čaci Vorba - Tajno Biav Tour 2012

Čaci Vorba - Tajno Biav Tour 2012
Data rozpoczęcia 2012-01-18
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Restauracja Hades Szeroka, ul. Grodzka 21
Kategoria Koncert

W środę 18 stycznia o godz. 18, Hades –Szeroka, Grodzka 21 w Lublinie zaprasza na konferencję prasową zespołu Čaci Vorba, połączoną z mini-koncertem i otwartym spotkaniem z zespołem w ramach Salonu Ludzi Ciekawych. Wstęp wolny.
Program:
1/ Słowo o zespole i płycie „Tajno Biav” – red. Józek Szopiński
2/ 20 minutowy mini-koncert
3/ Salon Ludzi Ciekawych – otwarte spotkanie z zespołem prowadzą: Grażyna Lutosławska i Grzegorz Józefczuk

Wystąpią i będą o sobie o sobie oraz o muzyce opowiadać:
Maria Natanson - vocal, violin, kemençe, spoons, hungarian viola
Paweł Sójka - accordeon, vocal
Piotr Majczyna - bouzouki, guitar, mandola, koboz, saz, vocal
Lubomyr Iszczuk - darabuka, dombek, tapan, drumla, vocal
Robert Brzozowski - doublebass, vocal

Čaci Vorba – lubelska, a zarazem polsko-ukraińska grupa word music wydała nową, drugą płytę „Tajno Biav” i rozpoczyna Tajno Biav Tour 2012, podczas którego tylko w styczniu wystąpi kolejno w Warszawie, Krakowie, Ząbkowica Śląskich, w Lipsku, Berlinie i Dusseldorfie, oraz w Szczecinie, Poznaniu i Kaliszu. Środowy mini-koncert w Szerokiej- Hadesie inauguruje tę trasę.

Čaci Vorba jest najbardziej honorowanym w Europie polsko-ukraińskim zespołem muzyki świata. Pierwsza płyta „Szczera mowa” (Oriente Music 2010) otrzymała m.in. bardzo prestiżową Nagrodę Niemieckich Krytyków Fonograficznych, jaką może się pochwalić jedynie krakowski zespół Kroke oraz Rafał Blechacz i Tomasz Stańko Quartet; trafiła na listę Top of the World CD – czołowego pisma word music, brytyjskiego Songlines Magazine (a więc w towarzystwie np. Kronos Quartet i Hun Huur Tu), na Top 10 - World Music Charts Europe i na Top 10 – Radio Nacional de Espana. W 2011 roku muzycy koncertowali m.in. w Brukseli, Liege, Antwerpii, Maribor, Dortmundzie, Rzymie, również w Lublinie, Wrocławiu, Warszawie, ale i w Czeremsze i Kazimierzu Dolnym.

Gośćmi spotkań Salon Ludzi Ciekawych w Hades – Szeroka byli m.in. historyk sztuki prof. Lechosław Lameński, poeta etyk ks. prof. Alfred M. Wierzbicki, projektantka mody Jola Szala, reżyser Krzysztof Babicki, artystka Ewa Zarzycka, artysta Stasys Eidrigevicius, architekt piosenkarz Michał Hochman, artysta Robert Kuśmirowski.

"Jedna z najbardziej skrywanych tajemnic polskiego folku. (...) To jeden z najbardziej dynamicznych i najznakomitszych zespołów folkowych z Europy Wschodniej, jaki od dawna słyszałem”.
Simon Broughton, Songlines (73), Londyn/Anglia

„Mimo że członkowie Caci Vorba pochodzą z Polski, ich muzykę zaliczyłbym do najbardziej autentycznej, jaka kiedykolwiek słyszałem w całej branży bałkańskiej”.
Ulf Torstensson, Lira Music Magazine, Goteborg/Szwecja

„Tajno Biav” czerpie to co najlepsze, z tradycyjnej muzyki romskiej, ubarwiając ja jazzem, rockiem czy twistem. Caci Vorba po raz kolejny potwierdza swoją światową klasę. Niespotykany talent wokalny Marii Natanson umiejętnie wspiera muzycznymi aranżacjami Piotr Majczyna. Warto też zwrócić uwagę na mistrzowskie popisy rosyjskiego klarnecisty Dmitry’a Gerasimowa, który gościnnie wystąpił na tej płycie. Materiał został nagrany w zaciszu lubelskiego klasztoru OO. Bernardynów. Niech dowodem na dbałość o jakość dźwięku będzie fakt, że muzycy dwukrotnie masterowali ścieżki dźwiękowe. „Tajno Biav” wydała renomowana wytwórnia „Oriente Musik”, znana choćby ze współpracy z zespołem Kroke. Najpopularniejsze na ziemskim globie czasopismo propagujące „muzykę świata” – „Songlines” – nadało płycie „Tajno Biav” tytuł „Top of the World CD”. Muzyczna rewelacja 2011 roku. ..."
Józek Szopiński (ZOOM 01/2012 styczeń)

„Kolekcja recenzji z całej Europy, które są najlepszymi rekomendacjami grupy, zaczyna być imponująca. Krytycy podkreślają warsztat, znakomitą technikę, oryginalny styl i brzmienie, w tym fascynujący, silny głos skrzypaczki Marii Natanson, a równocześnie głębię w sięganiu do źródeł. Jednym słowem Caci Vorba jawi się jako nowoczesna, znakomita grupa folkowa w odświeżający sposób czerpiąca z cygańskiej muzyki Bałkanów. (…) Pierwsza płyta "Szczera mowa" ma w dorobku m.in. bardzo prestiżową Nagrodę Niemieckich Krytyków Fonograficznych. Druga, świeża płyta "Tajno Biav" z pewnością doczeka się nie mniejszych wyróżnień. Jak podają muzycy, tytuł ("sekretne małżeństwo") nawiązuje do powracającego motywu potajemnej miłości, jest też wyrazem idei "muzyki bez granic". To muzyczna mozaika kultur, tradycyjne melodie na nowo aranżowane. - Czasami trudno powiedzieć, gdzie kończy się aranżacja, gdzie kończy się melodia źródłowa, a zaczyna nowa kompozycja - mówi Piotr Majczyna. Ewenementem są teksty do części piosenek pisane po romsku przez Marię Natanson”.
Grzegorz Józefczuk, Gazeta Wyborcza Lublin

„Uczestnicząc w takich wydarzeniach łatwiej pojąć uznanie, jakie razem – Maria Natanson, skrzypaczka o wirtuozowskim zacięciu, a przede wszystkim wokalistka dysponująca dla mnie najpiękniejszym w kraju białym głosem, gitarzysta (plus bouzuki, kobza, mandola i vocal), autor wszystkich aranżacji muzyki tradycyjnej Piotr Majczyna, kontrabasista Robert Brzozowski, szalejący na perkusjonaliach (m. in. darabuka, dombek, tapan, drumla, plus także vocal) Lubomyr Iszczuk z Kijowa oraz akordeoniści, najpierw Bartłomiej Stańczyk, a obecnie Paweł Sójka – zdobywają już nie tylko w Polsce i na Ukrainie, ale i w Europie.(…)”
Andrzej Molik, redblog

Patroni trasy TAJNO BIAV TOUR 2012: Instytut Polski w Duesseldorfie, Berthold Seliger Concert Agency, Oriente Musik, Radiowe Centrum Kultury Ludowej, FOLK OFF!, Balkanera - Audycja z Temperamentem (radioalfa.pl) oraz portale folk24.pl, etno.serpent.pl, etnosystem.pl, balkanistyka.org oraz lovekrakow.pl

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej