W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Agnieszka Glińska w przestrzeni tekstu – spotkanie w ramach Cyklu „Spis Treści”

Agnieszka Glińska w przestrzeni tekstu – spotkanie w ramach Cyklu „Spis Treści”
Data rozpoczęcia 2013-11-24
Godzina rozpoczęcia 17:00
Kategoria Spotkanie

Gościem kolejnego spotkania w ramach Cyklu „Spis Treści” będzie reżyserka i aktorka, Agnieszka Glińska. Dyrektor artystyczna stołecznego Teatru Studio. Za swoje realizacje teatralne wielokrotnie nagradzana najważniejszymi nagrodami teatralnymi w Polsce. Wyreżyserowała około sześćdziesiąt spektakli teatralnych i realizacji teatru telewizji. Adaptatorka twórczości Antoniego Czechowa (m.in.: „Mewa” w Teatrze Narodowym, „Sztuka bez tytułu” w Teatrze Współczesnym”) i tekstów współczesnych (m.in.: „Iluzje” Iwana Wyrypajewa, „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” Petra Zelenki). W swych inscenizacjach nie boi się wyzwania, jakim jest pobudzenie widza do wysiłku intelektualnego i refleksji emocjonalnej. Świadomie prowadząc aktorów między wierszami podejmowanych tekstów, buduje przestrzenie głębokiej psychologicznej prawdy i wtajemniczenie w naturę opisywanych rzeczy. Teksty znane interpretuje na nowo. Bynajmniej nie szukając w nich sposobu na zszokowanie widza bezsensem i nadmiarem inscenizacyjnym. Sztuki realizowane przez Agnieszkę Glińską brzmią na scenie współcześnie i prawdziwie, tak jak współcześni i prawdziwi są ludzie, którzy te sztuki tworzą i oglądają.
Jej literacki „spis treści”, jakim podzieli się w DDK „Węglin” to przede wszystkim przestrzenie prozy. Usłyszymy fragmenty opowiadań Antoniego Czechowa, tekstów Astrid Lindgren i Martina Bubera oraz fragmenty „Lalki” Bolesława Prusa.

O Cyklu:
„SPIS TREŚCI” to zaproszenie do wspólnego słuchania i rozmawiania o literaturze. Raz w miesiącu, jedno popołudnie wypełnia pasja do literatury i wartość słowa mówionego. Gośćmi spotkań są aktorzy, pisarze, twórcy teatralni i filmowi, muzycy, dziennikarze, którzy opowiadają i prezentują swój literacki „spis treści”. Utwory im bliskie, ważne dla ich osobistej i artystycznej biografii. Stałym elementem spotkań jest również rozmowa o literaturze i jej wpływie na życie zaproszonego gościa. Pomysłodawcą i kuratorem cyklu jest Mateusz Nowak.