W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

"Akademia Zapomnianych Arcydzieł Filmowych - Cary Grant"| „Arszenik i stare koronki”

"Akademia Zapomnianych Arcydzieł Filmowych - Cary Grant"| „Arszenik i stare koronki”
Data rozpoczęcia 2016-09-08
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin” ul. Judyma 2a
Organizator Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”
Udział Bezpłatny
Kategoria Film

„Arszenik i stare koronki” (Arszenik i stare koronki, USA 1944) 118 min.

reżyseria - Frank Capra
scenariusz: Julius J. Epstein i Philip G. Epstein, według sztuki Josepha Kesselringa
obsada: Priscilla Lane (Elaine Harper) i Cary Grant (Mortimer Brewster)

w pozostałych rolach: Raymond Massey (Jonathan Brewster), Jack Carson (O’Hara), James Gleason (Lt. Rooney), Josephine Hull (Abby Brewster), Jean Adair (Martha Brewster), John Alexander („Teddy Roosvelt” Brewster) i inni.

Jeśli bawią Was świetnie skrojone czarne komedie w stylu Agathy Christie, jeśli chcecie w teatrze lub kinie śmiać się do rozpuku, a już za chwilę zamierać z przerażenia, jeśli lubicie być zaskakiwani nieprzewidzianymi zwrotami akcji i wbijani w fotele jej wartkim biegiem - ten film jest specjalnie dla Was! Broadwayowski przebój, grany nieprzerwanie od dziesiątek lat przy pełnej widowni na pewno dostarczy Wam znakomitej rozrywki także na filmowym ekranie naszej Akademii, dzięki niezrównanej ekranizacji mistrza Capry.

Bohaterkami sztuki są dwie starsze panie z oddaniem opiekujące się kuzynem Teddym, cierpiącym na zaburzenia psychiczne. Siostry Abby i Marta Brewster są przeświadczone, że ich zadaniem jest niesienie pomocy innym. Chcą skrócić męki żywota samotnym mężczyznom wynajmującym pokój w ich domu i w tym celu częstują ich winem zatrutym arszenikiem. Swoje ofiary grzebią w piwnicy. Pomaga im w tym niczego nieświadomy Teddy, który myśli, że jest prezydentem Rooseveltem i uważa, że kopie śluzy Kanału Panamskiego, w których później chowane są ofiary ciotek. Niespodziewanie do domu wraca siostrzeniec obu pań – Mortimer Brewster. Przybywa on w towarzystwie swojej narzeczonej i odkrywa straszną prawdę. W rodzinnym domu pojawia się również kolejny siostrzeniec – Jonathan – poszukiwany przez policję wielokrotny morderca. Absurdalna akcja wywołuje absurdalne reakcje głównej i niewinnej postaci Mortimera.

Pomysł Capry polegał na tym, by jedyny normalny członek rodziny Brewster’ów czyli Mortimer, wypadał na ekranie na największego szaleńca. Stąd też szalona konwencja komediowej roli Cary’ego Granta uważana jest za klasyk, ale sam aktor wstydliwie uważał, że przeszarżował w komicznej ekspresji. Robił to na wyraźne polecenie reżysera i po latach nie wyobrażamy sobie innego młodego Brewstera. Anegdotycznie warto zwrócić uwagę, że na cmentarzu, na którym siedzi Mortimer - jeden z grobowców podpisany jest Archie Leach, a więc prawdziwym imieniem i nazwiskiem aktora.

AKADEMIA ZAPOMNIANYCH ARCYDZIEŁ FILMOWYCH – CARY GRANT

Akademia Zapomnianych Arcydzieł Filmowych przy DDK „Węglin” w Lublinie ma zaszczyt zaprosić na swój siódmy, tematyczny cykl kina klasycznego – Cary Grant.

Cary Grant (1904-1986). Archetyp Filmowego Amanta w najlepszym kinie gatunków (filmy obejmują lata 30’- 60’ XX wieku). Cary, a właściwie Archibald Alec Leach to angielski aktor z Bristolu pracujący w Hollywood, który swoim brytyjskim akcentem, manierami, niepowtarzalnym wdziękiem i słynną autoironią, uwiódł widzów z całego świata na kilka dekad. Aktor reżyserowany przez największych mistrzów Hollywoodu: Cukor, McCarey, Hawks, Stevens, Hitchcock, Capra, Mankiewicz, Donen. Największemu „Czarusiowi” w dziejach kina partnerują największe Gwiazdy swoich czasów: Mae West, Marylin Monroe, Ginger Rogers, Sophia Loren, Ingrid Bergman, Katherine Hepburn, Audrey Hepburn.

Kurator cyklu – dr hab. Rafał Szczerbakiewicz

Na wszystkie seanse – wstęp wolny!

Powiązane:

DDK "Węglin"

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej