W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

"Akademia Zapomnianych Arcydzieł Filmowych - Cary Grant"| ​„Powiew luksusu”

"Akademia Zapomnianych Arcydzieł Filmowych - Cary Grant"| ​„Powiew luksusu”
Data rozpoczęcia 2016-10-13
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin” ul. Judyma 2a
Organizator Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”
Udział Bezpłatny
Kategoria Film

„Powiew luksusu” (That Touch of Mink, USA 1962) 99 min.
Reżyseria – Delbert Mann (m.in. Marty, Wieczór kawalerski, Przy oddzielnych stolikach)
Scenariusz: Stanley Shapiro i Nate Monaster
Obsada: Grant (Philip Shayne), Doris Day (Cathy Timberlake), Gig Young (Roger), Audrey Meadows (Connie Emerson) i inni

Bogaty biznesmen i biedna dziewczyna ze wsi próbująca swych sił w wielkim mieście. Czy to tylko interesowny romansik czy może jednak miłość? Powiemy: nic innego tylko stara klisza na ekranie. Tymczasem szalona komedia omyłek ocierająca się tutaj niemal o klasyczny slapstick jest tutaj odrobinę bardziej skomplikowanym pomysłem kina obyczajowo-społecznego. Otóż mamy przecież sytuację, w której komedii towarzyszy już nieśmiały dyskurs polityczny. Rok 1960 minął i kino zaczęło przyoblekać bardziej zaangażowaną socjalnie szatę. Stąd pojawiają się pytania o wielkomiejski kapitalizm korporacyjny, o wykorzystywanie kobiet w tym systemie, o patriarchalne reguły gry na rynku pracy. Niby niewiele – ale wtedy niemało i zapewne dlatego, że film zrealizował reżyser sławnego „Marty’ego”. Duet komediowy Granta i Day bardzo udany. Można nawet zauważyć swoistą rywalizację: kto jest w tym filmie śmieszniejszy. A do zawodów staje też dwójka aktorów drugiego planu (Young i Meadows), oferujących intrygujące charaktery z tła, pogłębiające socjologiczne obserwacje Manna.

AKADEMIA ZAPOMNIANYCH ARCYDZIEŁ FILMOWYCH – CARY GRANT

Akademia Zapomnianych Arcydzieł Filmowych przy DDK „Węglin” w Lublinie ma zaszczyt zaprosić na swój siódmy, tematyczny cykl kina klasycznego – Cary Grant.
Cary Grant (1904-1986). Archetyp Filmowego Amanta w najlepszym kinie gatunków (filmy obejmują lata 30’- 60’ XX wieku). Cary, a właściwie Archibald Alec Leach to angielski aktor z Bristolu pracujący w Hollywood, który swoim brytyjskim akcentem, manierami, niepowtarzalnym wdziękiem i słynną autoironią, uwiódł widzów z całego świata na kilka dekad. Aktor reżyserowany przez największych mistrzów Hollywoodu: Cukor, McCarey, Hawks, Stevens, Hitchcock, Capra, Mankiewicz, Donen. Największemu „Czarusiowi” w dziejach kina partnerują największe Gwiazdy swoich czasów: Mae West, Marylin Monroe, Ginger Rogers, Sophia Loren, Ingrid Bergman, Katherine Hepburn, Audrey Hepburn.

 

Powiązane:

DDK "Węglin"

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej