W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Anda Rottenberg – spotkanie autorskie w Galerii Labirynt

Anda Rottenberg – spotkanie autorskie w Galerii Labirynt
Data rozpoczęcia 2021-09-18
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Galeria Labirynt, ul. Ks. J. Popiełuszki 5
Organizator Galeria Labirynt w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

Galeria Labirynt zaprasza na spotkanie z Andą Rottenberg. Rozmowa będzie dotyczyć książki „From Poland with Love. Listy do Haralda Szeemanna”. To zbiór listów Andy Rottenberg do wybitnego, nieżyjącego kuratora Haralda Szeemanna. Rozważania o świecie artystycznym i nie tylko mieszają się w nich z wypowiedziami o charakterze osobistym. To pozycja obowiązkowa dla miłośników i miłośniczek sztuki.

Książka „From Poland with Love. Listy do Haralda Szeemanna” jest owocem niezwykłej korespondencji Andy Rottenberg pisanej do legendarnego kuratora, którego wystawy okazywały się przełomowe. Listy polskiej kuratorki i krytyczki, poruszają wiele uniwersalnych tematów dotyczących sztuki, jednocześnie osobista i przys tępna forma ułatwia ich odbiór.

Jak przyznaje we wstępie autorka, w pewnym momencie zauważyła, że jej „prywatne” książki cieszą się bez porównania większym zainteresowaniem od tysięcy stron jej naukowych tekstów. Zaczęła szukać zatem odpowiedniej formy. Wybór padł na listy, a fakt, że ich adresatem była tak fascynująca postać, jak Harald Szeemann sprawił, że każdy z nich stanowił odrębne wyzwanie.

Pisanie listów do osób nieżyjących jest szczególną formą retoryki, na tyle pojemną, że pozwala zarówno na zadawanie pytań, jak i wygłaszanie sądów polemicznych; może być jednocześnie esejem i wyznaniem, poważnym wykładem i lekkim żartem. Swobodny język takiej wypowiedzi wyzwala ją z ciasnych ram naukowości, dzięki czemu komunikowanie poglądów i dzielenie się wiedzą nabierają cech intymnej opowieści, okraszanej czasem opowiadaniem anegdot, które nie mieszczą się w formule artykułu naukowego ani nawet eseju.
Anda Rottenberg.

Dostępność: Wydarzenie odbędzie się na parterze. W księgarni można bezpłatnie wypożyczyć wózek oraz nauszniki wyciszające na czas pobytu w Galerii. W sali, w której odbędzie się wydarzenie, jest zainstalowana pętla indukcyjna. Spotkanie tłumaczone na PJM, tłumaczenie: Ewelina Lachowska, Łukasz Grzesiuk.