W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Angielskie pieśni i duety okresu Restauracji

Angielskie pieśni i duety okresu Restauracji
Data rozpoczęcia 2009-07-18
Godzina rozpoczęcia 20:00
Kategoria Koncert

W 350 rocznicę urodzin Henry Purcella, koncert w ramach cyklu "Muzyka Dawnej Europy"

Zespół "Harmonia Parnassia":
Anna Mikołajczyk-Niewiedział - sopran
Mirosław Borczyński - baryton
Mirosław Feldgebel - klawesyn, harfa celtycka
Mark Caudle - viola da gamba, wiolonczela, kierownictwo artystyczne

Program:
D. Purcell - "My dearest, my fairest"; "You say tis' love" ze sztuki "Król Artur"; Dialog Coridona i Mopsy ze sztuki "The Fairy Queen"; "What shall I do to show how much I love her" ze sztuki "Dioklecjan"; scena z Pijanym Poetą ze sztuki "The Fairy Queen"; "Harvest home" ze sztuki "Król Artur"; "Tho' my mistress be fair"; "Lost is my quiet";
J. Eccles - "I burn, I burn" ze sztuki "Komiczna historia Don Kichota"; "The Dirge" ze sztuki "Komiczna historia Don Kichota"
H. Purcell - "Let the dreadfull Engines" ze sztuki "Komiczna historia Don Kichota"; "The Plaint" - ze sztuki "The Fairy Queen"; "There's not a Swain of the Plain"; "If Music be the Food of Love"; "Upon a quiet conscience"

Na program koncertu, nawiązującego do 350 rocznicy urodzin Henry Purcella (1659 - 1695), składają się utwory będące w dużej części muzyką pisaną dla potrzeb angielskiego teatru okresu Restauracji. Nie była to muzyka operowa, pełniła tę samą funkcję, jaką pełni muzyka teatralna pisana w dzisiejszych czasach - stanowiła ilustrację działań scenicznych, mogła być przerywnikiem muzycznym, mogła pojawiać się w formie piosenek śpiewanych przez postaci ze sztuki. Utwory te doskonale ubarwiały wielogodzinne sceny mówione. Czołowym, choć oczywiście nie jedynym kompozytorem muzyki scenicznej tego okresu był Henry Purcell. Poza ponad 100 anthemów, nabożeństw, hymnów i innych kompozycji kościelnych, kilkudziesięcioma odami, pieśniami powitalnymi i kantatami świeckimi, ponad 100 utworów instrumentalnych na smyczki, instrumenty dęte, klawesyn i organy, skomponował ponad 200 pieśni oraz muzykę do ponad 50 dzieł scenicznych. Nie sama ilość kompozycji świadczyła o jego geniuszu - pisząc utwory zakorzenione w tradycji muzyki angielskiej, umiejętnie wykorzystywał niektóre wpływy włoskie i francuskie, tworząc jednak dzieła całkowicie oryginalne i jednolite stylistycznie.




Mark Caudle - urodzony w 1953 r. obok Londynu, od 25 lat jest ważnym uczestnikiem odnowy stylowego wykonawstwa muzyki dawnej w Anglii i ostatnio również w Polsce. Był koncertmistrzem wiolonczeli w zespołach Hogwood'a, Gardiner'a, Christophers'a, Parrott'a i Holman'a i grał "viola continuo" w nagraniach Parrott'a, King'a, "viola solo" w nagraniach z grupą Petera Holman'a, The Parley of Instruments, i w zespołach violi, takich jak English Consort of Viols, The Consort of Musicke i Rose Consort. Uczestniczył w około 150 nagraniach ( ponad 50 nagrań dla "Hyperion"), w wielu tournee, festiwalach i nagraniach radiowych w różnych miejscach świata. Prowadził klasę wiolonczeli barokowej i violi da gamba w Royal College of Music w Londynie. W Polsce współpracuje z L'Arte dei Suonatori i Concerto Polacco i wykonuje recitale z klawesynistami, między innymi z Markiem Toporowskim. Obecnie mieszka w Polsce, ale często jest zapraszany do Anglii - w tym roku grał z Gabrieli Consort, The Academy of Ancient Music, The Parley of Instruments, Canzona, English National Opera, będzie dyrygował koncerty muzyki niemieckiej z XVII-ego wieku w Genewie, a latem wykona recital Marin Marais w Cambridge.


Anna Mikołajczyk-Niewiedział - studia wokalne ukończyła w Warszawskiej Akademii Muzycznej. Występowała z takimi dyrygentami jak: Paul Goodwin, Kazimierz Kord, Jerzy Maksymiuk, Marcin Nałęcz-Niesiołowski, Wojciech Rajski, Marcin Sompoliński, Stefan Stuligrosz, Marek Štryncl, Roman Valek.Szczególnie ceniona jest w świecie muzyki dawnej. Od wielu lat śpiewa z zespołem Dekameron oraz gościnnie z Ars Nova i Il Canto. Współpracuje z wybitnymi muzykami, zespołami muzyki barokowej: Arte Dei Suonatori, Concerto Polacco, Il Tempo, Kapela Jasnogórska, Musicae Antiquae Collegium Varsoviense, Orkiestra I Rzeczpospolitej, a także Musica Florea i Collegium Marianum z Czech, Musica Aeterna i Solamente Naturali ze Słowacji, Capella Augustana z Włoch. W 2001 otrzymała nagrodę im. Zofii Rayzacherowej na XI Festiwalu Muzyki Dawnej na Zamku Królewskim w Warszawie. Brała udział w realizacji płyt z zespołami: Ars Nova, Dekameron, Il Canto, z orkiestrami: Concerto Polacco, Kleine Kammer-Musique, Musicae Antiquae Collegium Varsoviense, Polska Orkiestra Radiowa. Obecnie realizuje nagranie kompletu dzieł H. Schütza z włoskimi muzykami dla firmy fonograficznej Brilliant Classics.

Mirosław Feldgebe - absolwent Wydziału Instrumentalnego w klasie fortepianu, studiował także na Wydziale Teorii, Kompozycji i Dyrygentury w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Ceniony pianista i kameralista. Partnerował wielu najwybitniejszym artystom polskim i zagranicznym. Jest laureatem kilku międzynarodowych konkursów pianistycznych (m. in. I nagroda w Torneo Internazionale di Musica w Turynie, III nagroda w XII Concorso Musicale Europeao Citta di Moncalieri).
Od wielu lat zajmuje się również wykonawstwem muzyki dawnej na instrumentach historycznych - na klawesynie (szef artystyczny zespołu Mercurius), na harfach średniowiecznych i renesansowych (współpraca z zespołem Ars Nova) oraz na pianoforte.
Mirosław Feldgebel występował w wielu prestiżowych salach koncertowych Europy i Ameryki. Jako jeden z niewielu pianistów polskich miał zaszczyt koncertować na zabytkowym fortepianie Pleyel z roku 1860 w koncercie poświęconym pamięci Fryderyka Chopina, odbywającym się w ramach IX Festiwalu Muzyki Dawnej na Zamku Królewskim w Warszawie.
W październiku 2004 roku wraz ze skrzypaczką Katarzyną Dudą występował z recitalem w Carnegie Hall w Nowym Jorku, a w marcu 2005 roku w sali słynnej Concertgebouw w Amsterdamie. Koncerty te zostały owacyjnie przyjęte przez publiczność oraz otrzymały bardzo pochlebne recenzje. Od 2006 roku prowadzi autorskie projekty w Warszawskiej Operze Kameralnej.

Mirosław Borczyński jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest laureatem Konkursu Wykonawstwa Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie (1995), Konkursu Wokalnego w Dusznikach-Zdroju. Współpracuje z czołowymi polskimi zespołami i orkiestrami muzyki dawnej. Bierze także udział w przedsięwzięciach teatralnych i operowych: od średniowiecznego dramatu liturgicznego, poprzez barokowe przedstawienia z muzyką m.in. H. Purcella, role mozartowskie w teatrach operowych Łodzi, Bydgoszczy i w Warszawskiej Operze Kameralnej, aż po role w XIX-wiecznych operach buffa. Jest częstym gościem festiwali w kraju i za granicą. Występował w większości krajów europejskich, Maroku, Meksyku i Japonii. W swoim dorobku ma nagrania dla Telewizji Polskiej, Polskiego Radia, Westdeutschen Rundfunk oraz nagranie ponad 20 płyt CD.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej