W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

A*tystki – wystawa podsumowująca cykl spotkań kobiet i dziewczyn w spektrum

A*tystki – wystawa podsumowująca cykl spotkań kobiet i dziewczyn w spektrum
Data rozpoczęcia 2023-12-02
Data zakończenia 2024-02-18
Miejsce Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5
Organizator Galeria Labirynt w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Wystawa

A*tystki: Anna Bigos, Nina Bułtowicz, Paulina Garbiec, Kamilla Jabłońska, Dorota Mościbrodzka, Magdalena Szubielska
Kuratorki: Agata Sztorc-Gromaszek, Magdalena Szubielska
 
Kim są a*tystki? Czy to artystki? Istoty o wielkiej wrażliwości, którą chowają głęboko w swoich wnętrzach? Czy zwykłe autystyczne dziewczyny? Czy ich (super)moce pochodzą z gwiazd? Jakie to moce? Z jednej strony – kreatywne, twórcze, a z drugiej – potrzebne w codziennym życiu. Niektóre ich cechy wydają się dość niezwykłe, jak niebotyczna wytrwałość (przydatna do realizowania pasji, często żmudnych i czasochłonnych), umiejętność zapamiętywania obszernej bazy informacji, tworzenia własnych systemów znaków, gibkość umysłu.
 
Z kolei niektóre ich zachowania – jak podejmowanie kontaktów z ludźmi, patrzenie innym w oczy, poruszanie się po świecie emocji i niepisanych zasad – to niby nic takiego. Jednak dla dziewczyn i kobiet w spektrum to często wypracowywane latami triki, kamuflaż, dzięki któremu wtapiają się w otaczający, neurotypowy świat. I choć może się wydawać, że nic je to nie kosztuje, dopasowywanie się do świata wymaga niewyobrażalnego wysiłku. Więc być może czasem nie warto tego robić, by świat stał się bardziej różnorodny, a dzięki temu ciekawszy.
 
Na wystawie prezentujemy w większości nowe prace, stworzone na potrzeby niniejszego projektu. Niektóre realizacje zostały wyciągnięte z szuflad i domowych archiwów. Wszystkim pracom towarzyszą teksty, w których każda z uczestniczek wystawy odsłania rąbka tajemnicy dotyczącej tego, jak to jest być a*tystką.
 
Wystawa organizowana w ramach stypendium Prezydenta Miasta Lublin.

Dostępność: Wystawa przyjazna osobom wrażliwym sensorycznie. W księgarni można bezpłatnie wypożyczyć nauszniki wyciszające i wózek. Ciche godziny na wystawie obowiązują w środy od 15.00 do 19.00. Wystawa na parterze. Do sali wystawowej prowadzi podjazd o nachyleniu 13 stopni i dwuskrzydłowe drzwi o szerokości 138 cm. Drzwi otwierają się na zewnątrz. Zazwyczaj otwarte jest jedynie lewe skrzydło drzwi. Galeria dysponuje 6 przenośnymi pętlami indukcyjnymi. 

Wystawa czynna do 18.02.2024. (wt.-niedz., godz. 12.00-19.00)
Wstęp wolny