W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

audioLogie. Akustyczna muzyka preparowana - koncerty

audioLogie. Akustyczna muzyka preparowana - koncerty
Data rozpoczęcia 2012-01-21
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Radio Lublin, ul. Obrońców Pokoju 2
Kategoria Koncert

Ruth Barberan (Hiszpania), Ilia Belorukov (Rosja), Konrad Chyl (Polska), Robin Hayward (Wielka Brytania), Patryk Lichota (Polska), Alfredo Costa Monteiro (Portugalia/Hiszpania), Mikołaj Pałosz (Polska), Luca Venitucci (Włochy)

Specjalna edycja serii AudioLogie poświęcona jednemu z wynalazków kompozytora Johna Cage’a – preparacji instrumentów. Preparacje zastosowane przez Cage’a w „Sonatas and Interludes for Prepared Piano” otworzyły nowe możliwości dźwiękowej ekspresji. Idea preparacji na stałe weszła do katalogu środków awangardowej muzyki współczesnej i muzyki free improv. Instrument preparowany staje się dźwiękowym narzędziem – służy konstruowaniu brzmień oraz budowaniu nowych sposobów grania, które wykraczają poza uznane ramy stylistyczne. Dzięki idei preparacji instrumenty zaczynają żyć na nowy sposób, wyzwalając się z narzuconej im tradycji.

W ramach AudioLogii przewidziane są koncerty improwizowane, w oparciu o preparacje instrumentów w różnych konfiguracjach - duo, trio, octet. Do udziału w koncertach zaproszono artystów doskonale poruszających się w obszarze muzyki improwizowanej.



Ruth Barberan (Hiszpania)

Artystka audio-wizualna, łączy swoje prace dźwiękowe (trąbka i różne przedmioty) z twórczością wizualną. Na wolnej improwizacji skupia się od 1999 roku, kiedy to dołączyła do barcelońskiego kolektywu improwizacji IBA. Obecnie współtworzy dwie grupy: i treni inerti (wraz z Alfredo Costa Monteiro) oraz trio z Ferranem Fagesem i Alfredo Costa Monteiro. Poza tym często współpracuje z innymi muzykami, takimi jak Pablo Rega, Dorothee Schmitz, Guillermo Torres i Margarida García.

Ilia Belorukov (Rosja)

Muzyk z Sankt Petersburga, wykonujący muzykę improwizowaną, elektroakustyczną i noise. Współtworzy m.in. projekty Wozzeck, Wooden Plants, Benzolnye Mertvecy oraz Punktieren. Współpracuje z różnorodnymi muzykami (od hardcore’u i metalu po akademicką muzykę współczesną), tancerzami i malarzami. Eksperymentuje z dźwiękami, które wydobywa z saksofonu altowego, laptopa, gitary elektrycznej i innych instrumentów. Jest założycielem wytwórni Intonema (www.intonema.blogspot.com) i organizatorem wielu wydarzeń muzycznych w Rosji m.in. współorganizuje festiwal Teni Zvuka.

Konrad Chyl (Polska)

Filozof, muzyk, kurator projektu muzycznego audioLogie realizowanego w Ośrodku Rozdroża. Członek zespołów: kr39, zubra2 oraz ecHamiXu, uczestniczy w wielu sesjach muzyki improwizowanej grając na perkusji, instrumentach elektronicznych, gramofonie i różnych przedmiotach. Poszukuje własnej formuły działania (sytuacja dźwiękowa) na pograniczu koncertu i instalacji dźwiękowej.

Robin Hayward (Wielka Brytania)

Tubista i kompozytor, rozwinął szereg oryginalnych technik instrumentalnych. Skomplikowana budowa tuby pozwala przebudowywać i przestrajać ten instrument tak, że staje się on labiryntem, w którym powietrze może zostać uwięzione i przekserowane. Eksperymenty i doświadczenie Haywarda w sposób zasadniczy określają barwowy i mikrotonalny charakter jego kompozycji. W 2005 roku założył Zinc and Copper Works, grupę zorientowaną na badanie możliwości, jakie daje przestrajanie i wydobywanie szumów z instrumentów dętych blaszanych.

Alfredo Costa Monteiro (Portugalia/Hiszpania)

Portugalski multiinstrumentalista i elektroakustyczny improwizator, również artysta mulitmedialny. Pracuje i mieszka w Barcelonie od 1992 roku. Muzyką improwizowaną zajął się w połowie lat 90. ubiegłego stulecia i od tej pory współpracuje zarówno z muzykami, jak i z artystami z kręgu sztuk pięknych. Jest członkiem formacji muzycznych Cremaster i treni inerti oraz kolektywu 22a, zajmującego się zagadnieniami sztuki współczesnej. Jest również współorganizatorem odbywającego się w Barcelonie międzynarodowego festiwalu muzyki improwizowanej IMPROVISA.

Patryk Lichota (Polska)

Muzyk, producent radiowy, kompozytor muzyki teatralnej. Gra na saksofonie, laptopie, gitarze basowej, theremini i cytrze. Stworzył muzykę do spektakli „Jarzenie” oraz „Animo Tristi” Teatru Palmera Eldritha, „Układanka” oraz „Bez Podłogi” w reżyserii Roberta Jarosza oraz „Głosy” w reżyserii Janusza Stolarskiego. Współpracuje z duetem performatywnym Janicka/Elsner. Z Martą Romaszkan zrealizował spektakl taneczny „Starving Mirrors”. Stworzył spektakl „Strange Lóóp” oparty na koncepcji świadomości Douglasa Hofstadtera. Gra w trio Kurort, wykonującym muzykę free improv i jest liderem formacji audio-wizualnej KakofoNIKT. Grał i/lub nagrywał z Jeffem Gburkiem, Rafałem Zapałą, Jakubem Paczkowskim, Claytonem Thomasem, Krzysztofem „Arszynem” Topolskim, Szymonem Kaliskim.

Mikołaj Pałosz (Polska)

Niezależny wiolonczelista, wykonawca muzyki współczesnej i improwizator. Absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina w klasie Kazimierza Michalika i Andrzeja Bauera. Jest zdobywcą nagród na konkursach muzycznych, w tym laureatem Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej im. K. Pendereckiego w Krakowie i Konkursu Wiolonczelowego im. Lutosławskiego w Warszawie. Występuje regularnie na festiwalu Warszawska Jesień. Jest członkiem holenderskiego zespołu Cello Octet Amsterdam i warszawskiej grupy Cellonet. Jego solowa płyta „Cellovator” z kompozycjami współczesnymi i improwizacjami ukazała się w 2008 r. nakładem wydawnictwa DUX.

Luca Venitucci (Włochy)

Od końca lat 80. XX wieku, współtwórca europejskiej sceny muzyki improwizowanej. W swojej twórczości korzysta z szerokiego zestawu instrumentów, w którego skład wchodzą instrumenty klawiszowe, akustyczne, elektryczne i różne urządzenia elektroniczne. Gra także na akordeonie (akustycznym i wzmacnianym), elektronicznie wzmacnia dźwięk przedmiotów i w różny sposób korzysta z głosu. Jest współzałożycielem grupy improwizacji elektroakustycznej Ossatura. W latach 1996-2002 współtworzył Zeitkratzer Ensemble, z którym występował i nagrywał utwory muzyki współczesnej (m.in. Johna Cage’a, Philipa Glassa, Karlheinza Stockhausena, LaMonte Younga, Jamesa Tenneya). Współpracował również z innymi eksperymentalnymi muzykami i kompozytorami. Bierze też udział w projekcie Arturo wspólnie z Mondo Ra – włoską orkiestrą improwizacyjną inspirowaną muzyką Sun Ra.