W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

„Baśnie rosyjskiego świata” – wernisaż wystawa malarstwa Ivana Semesyuka

„Baśnie rosyjskiego świata” – wernisaż wystawa malarstwa Ivana Semesyuka
Data rozpoczęcia 2017-07-05
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Galeria „Gardzienice”, ul. Grodzka 5a
Organizator Warsztaty Kultury
Udział Bezpłatny
Kategoria Wernisaż

Projekt „Baśnie rosyjskiego świata” (2016) to wspólny projekt artystyczny Ivana Semesyuka oraz ukraińskiego pisarza Antina Mucharskiego. Jest to refleksja nad rosyjską i radziecką mitologią, w tym kształcie, w którym obecnie funkcjonuje ona na obszarze postsowieckim – od przestarzałych modeli z czasów ZSRR, aż po aktualne rosyjskie (polityczne, historyczne i społeczne) mity teraźniejszości. Jest to akt artystycznej kontrpropagandy, oporu wobec narzuconych rosyjskich konstrukcji pojęciowych, aktywna próba demaskowania ataków informacyjnych na ukraińską świadomość. Obrazy w ramach projektu powstały w 2016 roku i od tego czasu były już wielokrotnie pokazywane na Ukrainie, ciesząc się dużym zainteresowaniem zarówno wśród publiczności, jak i wśród ukraińskich mediów.

Ivan Semesyuk – urodzony w Kijowie malarz, pisarz, kurator sztuki, działacz kulturalny i bloger. Z wykształcenia rzeźbiarz. Autor takich projektów, jak „Tradition. Rebranding”, „Ukrainian Dreams” i „Funky Textile”. Wspólnie ze znanym ukraińskim artystą Oleksą Mannem był kuratorem wielu wystaw i wydarzeń w podziemnej galerii „Bakteria”, która funkcjonowała na kijowskim Padole w latach 2012-2015.