W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Bitwa o kulturę. Grajmy, a potem zobaczymy co dalej / Barbara Maresz, Dorota Jarząbek-Wasyl

Bitwa o kulturę. Grajmy, a potem zobaczymy co dalej / Barbara Maresz, Dorota Jarząbek-Wasyl
Data rozpoczęcia 2022-10-11
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Teatr Stary w Lublinie, ul. Jezuicka 18
Organizator Teatr Stary w Lublinie
Udział Bezpłatny
Koszt udziału bezpłatne wejściówki
Kategoria Spotkanie

Opowieść o antrepryzach i trupach teatralnych działających na ziemiach polskich w XIX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem Lublina. Przyjrzymy się codzienności aktorów prowincjonalnych, ich publiczności i występom, jakie dawali. Przedstawimy system emploi, najciekawsze obyczaje sceniczne i zakulisowe, zasady działania typowego dla epoki przedsiębiorstwa teatralnego. Jak długo trwał sezon teatralny, co to były teatry ogródkowe i letnie, czemu wędrowne trupy teatralne zjeżdżały na lato do Warszawy, jak wyglądała bezwzględna konkurencja między nimi, i dlaczego zawsze wisiało nad teatrem groźne widmo bankructwa?

Barbara Maresz - doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w zakresie historii teatru, autorka prac z dziejów sceny polskiej, zwłaszcza XIX w. (m.in. monografii występów gościnnych oraz biografii Józefa Chmielińskiego, aktora i malarza), współautorka repertuarów teatru polskiego we Lwowie. Kieruje Działem Zbiorów Specjalnych Biblioteki Śląskiej w Katowicach, gdzie zajmuje się przede wszystkim rękopisami i unikatowym zbiorem teatralnym - Biblioteką Teatru Lwowskiego. W latach 2015-2018 realizowała projekt badawczy Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki poświęcony tej kolekcji. Efektem projektu była książka napisana wspólnie z Dorotą Jarząbek-Wasyl: Archiwum teatru XIX wieku. Ludzie, dokumenty, historie. Publikacja nominowana była do nagrody Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych za najlepszą publikację książkową z zakresu wiedzy o dramacie, teatrze i widowiskach wydaną w 2019 roku.

Dorota Jarząbek-Wasyl - profersor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończyła teatrologię na UJ, od 2005 roku jest związana z Katedrą Teatru i Dramatu. Badaczka dziejów dramatu i teatru w XIX i XX wieku, w tym obyczajów scenicznych oraz modeli pracy nad spektaklem. Pasjonatka archiwaliów i rozmaitych typów dokumentacji teatralnej, od egzemplarzy reżyserskich i aktorskich po projekty i rysunki scenograficzne. Współpracuje z Biblioteką Śląską i Teatrem im. Juliusza Słowackiego w projektach wydawniczych tych bezcennych materiałów. Jest edytorką listów i wspomnień ludzi teatru (m.in. Notatek "starego aktora" Władysława Krogulskiego, wieloletniego pracownika warszawskiej sceny) oraz kolekcjonerką anegdot teatralnych. W 2016 roku otrzymała nagrodę Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych za najlepszą publikację z dziedziny teatru za książkę Za kulisami. Narodziny przedstawienia w teatrze polskim XIX wieku.

Prowadzący: Łukasz Drewniak

Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa” na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7.00 a 11.00.

Każda osoba, która nabyła bilet na wydarzenie podlega obowiązkowi dostosowania się do wymogów i regulacji związanych z epidemią COVID-19, obowiązujących w dniu wydarzenia.

Rozmowa tłumaczona na polski język migowy      

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki. Wejściówki można rezerwować i odbierać w kasie Teatru Starego od 15.09.2022 r.
Jedna osoba może pobrać maksymalnie 4 wejściówki na każde spotkanie. Większe grupy (uczniowie, studenci i inne grupy zorganizowane) proszone są o bezpośredni kontakt z kasą Teatru w celu rezerwacji miejsc.

Wydarzenie transmitowane online na stronie (zakładka "Na żywo" oraz na profilu fb Teatru Starego).

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej