W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Bitwa o kulturę: Konformizm polski - Sto lat z wieczności

Bitwa o kulturę: Konformizm polski - Sto lat z wieczności
Data rozpoczęcia 2018-11-06
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Teatr Stary, ul. Jezuicka 18
Organizator Teatr Stary w Lublinie
Udział Bezpłatny
Koszt udziału bezpłatne wejściówki do odbioru w Kasie Teatru
Kategoria Spotkanie

prowadzenie: Łukasz Drewniak
goście: Joanna Krakowska, Marek Radziwon

Konformizm jako sztuka przetrwania w czasach trudnych dla sztuki 1918–2018. Polski teatr, film, muzyka, literatura wobec nielubianej władzy i niemiłego społeczeństwa. To spotkanie nie będzie poświęcone artystom niezłomnym tylko twórcom giętkim, usłużnym, próbującym nie wychylać się i przetrwać. Szukamy ikon konformizmu, postaci bohaterów i świętych na nowe, niebohaterskie czasy.
Łukasz Drewniak

Joanna Krakowska, historyczka teatru, eseistka, redaktorka. Pracuje w Instytucie Sztuki PAN, jest wicenaczelną miesięcznika „Dialog”. Prowadziła feministyczny projekt badawczy „HyPaTia” poświęcony kobietom w polskim teatrze. Współautorka książek Soc i sex. Diagnozy teatralne i nieteatralne (2009) oraz Soc, sex i historia (2014). Autorka monografii Mikołajska. Teatr i PRL (2011) i PRL. Przedstawienia (2016). Felietonistka „Dwutygodnika.com”, członkini jury Nagrody Literackiej „Nike”.

Marek Radziwon (ur. 1970), sekretarz Nagrody Literackiej Nike, pracuje w Instytucie Europy Środkowo-Wschodniej w Lublinie, wykłada w Akademii Teatralnej w Warszawie. Wydał biografię Iwaszkiewicz. Pisarz po katastrofie (2010), antologię wspomnień dysydenckich Wstyd było milczeć. Świadectwa radzieckich dysydentów (2014) i wywiad rzekę z Siergiejem Kowalowem Żyliśmy jak ludzie wolni. Pracuje nad monografią poświęconą ruchowi dysydenckiemu w ZSRR.
 

Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa” na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7.00 a 11.00.

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki do odebrania w kasie Teatru Starego.Jedna osoba może pobrać maksymalnie 4 wejściówki na każde spotkanie.
Większe grupy (uczniowie, studenci i inne grupy zorganizowane) proszone są o bezpośredni kontakt z kasą Teatru w celu rezerwacji miejsc.
Wydarzenie transmitowane on-line na stronie Teatru Starego.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej