W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Bitwa o kulturę. Pliki Leonarda

Bitwa o kulturę. Pliki Leonarda
Data rozpoczęcia 2019-05-28
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Teatr Stary, ul. Jezuicka 18
Organizator Teatr Stary
Udział Bezpłatny
Koszt udziału Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki do odebrania w kasie
Kategoria Spotkanie

goście: Piotr Celiński, Ryszard Kasperowicz
prowadzenie: Grażyna Lutosławska

 

W maju mija sześćsetna rocznica śmierci Leonarda da Vinci, którego doba, choć trudno w to uwierzyć, też miała tylko dwadzieścia cztery godziny. Znalazł czas, żeby namalować Monę Lisę i przejść do historii malarstwa, opracować koncepcję śmigłowca i czołgu, wymyślić sos do sałaty i napisać kilka bajek. Niewiele inżynierskich pomysłów Leonarda da Vinci zostało wcielonych w życie za jego czasów, niektóre (jak maszyna do sprawdzania wytrzymałości drutu na rozciąganie) wykorzystywane są do dziś. Czy i komu mogłoby się jeszcze przydać siedem tysięcy stron jego notatników z rysunkami, szkicami naukowymi i notatkami? Kim byłby Leonardo wizjoner dziś? Czy jego sposób myślenia wyprzedzał tylko czasy, w których żył?
Grażyna Lutosławska

Piotr Celiński, medioznawca. Zajmuje się nowymi mediami, Internetem, kulturą cyfrową, komunikacją społeczną, kulturą wizualną i popularną. Współzałożyciel i członek zarządu Fundacji „Instytut Kultury Cyfrowej”, współtwórca wydarzeń kulturalnych, wystaw i działań edukacyjnych (Mindware; EPCC), zastępca dyrektora Centrum Badań Gier Wideo UMCS. Prowadzi seminaria dyplomowe i zajęcia z przedmiotów: nowe media, społeczne i kulturowe oddziaływanie mediów, podstawy wiedzy o kulturze, Data Journalism.

Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa” na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7.00 a 11.00.

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki do odebrania w kasie Teatru Starego.Jedna osoba może pobrać maksymalnie 4 wejściówki na każde spotkanie.
Większe grupy (uczniowie, studenci i inne grupy zorganizowane) proszone są o bezpośredni kontakt z kasą Teatru w celu rezerwacji miejsc.
Wydarzenie transmitowane on-line na stronie Teatru Starego.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej