W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Bitwa o kulturę. Powrót Romantyzmu. Ballady i romanse Juliusza Słowackiego. Marta Justyna Nowicka / PJM

Bitwa o kulturę. Powrót Romantyzmu. Ballady i romanse Juliusza Słowackiego. Marta Justyna Nowicka / PJM
Data rozpoczęcia 2023-01-17
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Teatr Stary w Lublinie, ul. Jezuicka 18
Organizator Teatr Stary w Lublinie
Udział Bezpłatny
Koszt udziału bezpłatne wejściówki
Kategoria Spotkanie

Ironią losu, w roku obchodów dwuchsetlecia pierwszego wydania "Ballad iromansów", czyli symbolicznego początku ery romantyzmu w literaturze polskiej, Adama Mickiewicza prawie przysłonił jego wielki rywal Juliusz Słowacki. Owszem, w Roku Romantyzmu MKiDN rozdawało pieniądze na projekty wokół Ballad (koncerty, widowiska taneczne, spektakle teatralne, publikacje i przekłady), nadal odczuwaliśmy konsekwencje politycznej awantury o krakowskie i wściekle współczesne "Dziady" Mai Kleczewskiej, ale polski teatr po pandemii i w dobie wojny rosyjsko-ukraińskiej zainteresował się na nowo dramaturgią i postacią Juliusza Słowackiego. "Książę Niezłomny" w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie, "Sen Srebrny Salomei" w Legnicy, "Ksiądz Marek" w Teatrze Polskim we Wrocławiu, "Lila Weneda" i sztuka Konrada Hetela o Słowackim opuszczającym szeregi Towiańczyków ("Koło Sprawy Bożej", obie realizacje w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku).

I jeszcze "Balladyna" Konrada Dworakowskiego wygrała Opolskie Konfrontacje Teatralne! Książka Marty Justyny Nowickiej "Słowacki. Wychodzenie z szafy" podpowiedziała nową, nieheteronormatywną i bardzo współczesną optykę spojrzenia na romantycznego poetę: człowieka o wielu maskach, z rozmysłem kreującego swój publiczny, prywatny i literacki wizerunek. Zainaugurowano projekt wydawniczy, którego celem będzie skompletowanie Dzieł Zebranych Juliusza Słowackiego – 20 tomów w 10 lat! – pod redakcją profesora Marka Troszyńskiego. Na razie możemy zapoznać się z dwutomowym zbiorem korespondencji poety. Masochiści i humoryści powinni konieczie przeczytać "Pana Juliusza" Waldemara Łysiaka. Co jeszcze wydarzyło się w dzisiejszej recepcji polskich romantyków, co iskrzy na styku Słowacki-Mickiewicz? Do czego potrzebujemy znów romantyzmu?
 
Łukasz Drewniak
 

Marta Justyna Nowicka - doktora nauk humanistycznych Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie literaturoznawstwa, specjalność: literatura polska. Jest autorką kilkunastu artykułów naukowych. Kocha polski język i stara się zarażać swoją pasją do pięknych, dziwnych i brzydkich słów oraz porywającej literatury. Brała udział w takich inicjatywach jak: Studia na Horyzoncie, Lekcje bez klucza, Trójmiejska Kawiarnia Naukowa czy Doktowykłady. Współtworzyła projekt Rebelatorium – warsztaty z tworzenia gier planszowych. Od 2012 roku prowadzi kursy i zajęcia z języka polskiego jako języka obcego. Ma kotkę, która uwielbia leżeć na jej tekstach o Słowackim.

Prowadzenie: Łukasz Drewniak

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki. Wejściówki można rezerwować i odbierać w kasie Teatru Starego od 01.01.2023 r.
Jedna osoba może pobrać maksymalnie 4 wejściówki na każde spotkanie. Większe grupy (uczniowie, studenci i inne grupy zorganizowane) proszone są o bezpośredni kontakt z kasą Teatru w celu rezerwacji miejsc.

Wydarzenie transmitowane online na stronie (zakładka "Na żywo" oraz na profilu fb Teatru Starego).

Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa” na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7.00 a 11.00.