W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Bitwa o kulturę. #przyszłość

Bitwa o kulturę. #przyszłość
Data rozpoczęcia 2014-04-01
Godzina rozpoczęcia 18:00
Kategoria Spotkanie

Cykl wywiadów Romana Pawłowskiego z ludźmi kultury o przyszłości sztuki i kultury.

prowadzenie: Roman Pawłowski
gość: Robert Kuśmirowski

Czy przyszłość ma jeszcze przyszłość?

Trzydzieści lat temu wybitny polski historyk i filozof prof. Krzysztof Pomian pisał, że idea przyszłości przeżywa kryzys. Na skutek przemian cywilizacyjnych coraz trudniej pomyśleć przyszłość zarazem osiągalną i pożądaną. Dzisiaj jeszcze trudniej nam wyobrazić sobie przyszłość niż trzy dekady temu. Idea niekończącego się rozwoju upadła wraz z kryzysem ekonomicznym. Załamuje się również nasza wiara w postęp technologiczny i jego pozytywne skutki: nowoczesne narzędzia wykorzystywane są do zaspokajania najniższych instynktów, czego przykładem pełne nienawiści komentarze w internecie. Kultura cyfrowa zamiast na kreatywności coraz częściej polega na biernym klikaniu i oglądaniu filmików. kie będzie społeczeństwo przyszłości? Czy będzie składało się z biernych konsumentów, zrośniętych z laptopami i tabletami, czy prosumentów, twórców i odbiorców kultury jednocześnie? Czy portale społecznościowe zastąpią państwa? A może powróci tradycyjna idea wspólnoty religijnej i narodowej? Czy kończące się zasoby ropy, gazu, węgla zastąpi wiedza i kreatywność? Jak nowe technologie wpłyną na kulturę? Czy komputery będą pisać wiersze i kręcić filmy? Jaką przyszłość ma przyszłość i czy mamy na nią jeszcze wpływ?

Wydarzenie transmitowane on-line na stronie Teatru Starego. Wstęp wolny. Bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie Teatru Starego.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej