W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Bitwa o kulturę. Życie po życiu: Kieślowski, Żuławski, Has

Bitwa o kulturę. Życie po życiu: Kieślowski, Żuławski, Has
Data rozpoczęcia 2019-03-19
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Teatr Stary, ul. Jezuicka 18
Organizator Teatr Stary
Udział Bezpłatny
Koszt udziału Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki do odebrania w kasie
Kategoria Spotkanie

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki do odebrania w kasie Teatru Starego.Jedna osoba może pobrać maksymalnie 4 wejściówki na każde spotkanie.
Większe grupy (uczniowie, studenci i inne grupy zorganizowane) proszone są o bezpośredni kontakt z kasą Teatru w celu rezerwacji miejsc.
Wydarzenie transmitowane on-line na stronie Teatru Starego.

Goście: Tadeusz Lubelski, Tadeusz Sobolewski
Prowadzenie: Łukasz Drewniak

Rozmowa o kinie trzech wielkich polskich reżyserów i recepcji ich dzieła na świecie. Analiza trzech odmiennych osobowości twórczych, dorobku, myślenia o kinie. Czy zakończyli swoją wędrówkę przez kino w dobrym momencie? Czy powiedzieli wszystko, co chcieli? Jak teraz postrzegamy ich filmy? Które zestarzały się, a które nie?
Łukasz Drewniak

Tadeusz Lubelski, ur. 1949 w Gliwicach, absolwent polonistyki UJ, emerytowany profesor zwyczajny w Instytucie sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Opublikował m.in.: Nowa Fala. O pewnej przygodzie kina francuskiego (2000, Nagroda Ministra Nauki), Wajda (2006), Historia niebyła kina PRL (2012, Nagroda „Kina” im. Bolesława Michałka, nominacja do Nagrody NIKE), Historia kina polskiego 1895–2014(2015). Redaktor pierwszej polskiej Encyklopedii kina (2003, 2 wyd. 2010). Członek Europejskiej i Polskiej Akademii Filmowej. Przewodniczący Rady Programowej Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Namiętny czytelnik.

Tadeusz Sobolewski, krytyk filmowy, publicysta. Po studiach polonistycznych zajmuje się krytyką filmową. Od lat 70. publikuje w „Filmie”, „Kinie”, „Kulturze”, „Literaturze”, „Tygodniku Powszechnym”, „Odrze”. W latach 1990-1994 redaktor naczelny „Kina”. Od początku istnienia związany z „Gazetą Wyborczą”. Wspólscenarzysta filmu „Golem” Piotra Szulkina. Występował z Grażyną Torbicką w programie TVP2 „Kocham kino”. Członek Europejskiej Akademii Filmowej.
Wydał książki: „Stare grzechy”(1988), „Dziecko Peerelu” (2000), „Malowanie na Targowej” (2003), „Za duży blask. O kinie współczesnym” (2004), „Człowiek
Miron” (2012), „Kino swoimi słowami” (2014), „Pytania, które się nie kończą” (z Mają Komorowską)„ „Dziennik. Jeszcze jedno zdanie”(2019). Mieszka w Warszawie.

Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa” na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7.00 a 11.00.