W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Bitwa o literaturę: Czy Stanisław Lem był pisarzem science fiction?

Bitwa o literaturę: Czy Stanisław Lem był pisarzem science fiction?
Data rozpoczęcia 2018-01-23
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Teatr Stary w Lublinie, ul. Jezuicka 18
Organizator Teatr Stary w Lublinie
Udział Bezpłatny
Koszt udziału Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki do odebrania w kasie .
Kategoria Spotkanie

 

Prowadzenie: Jerzy Sosnowski
Gość: Agnieszka Gajewska

Pytanie zawarte w tytule może wydawać się dziwaczne. Są jednak co najmniej dwa powody, by je postawić. Po pierwsze: jeszcze w latach 60. XX wieku Lem zaczął odchodzić od konwencji klasycznej s.f., żeby w połowie lat 70. właściwie w ogóle ją porzucić i zająć się (z niewielkimi wyjątkami) eseistyką. Warto także pamiętać o Szpitalu przemienienia i Wysokim zamku... Powód drugi: być może fantastyczno-naukowe utwory Lema są fantastyczno-naukowe jedynie po wierzchu? A w istocie to zamaskowane traktaty? Powiastki filozoficzne? Doprawdy: niezwykłego pisarza mieliśmy…
Jerzy Sosnowski

Agnieszka Gajewska, (ur. 1977) dr hab., polonistka, literaturoznawczyni, wykładowczyni i aktywistka feministyczna. Autorka książek Zagłada i gwiazdy. Przeszłość w prozie Stanisława Lema (2016) oraz Hasło: Feminizm(2008). Redaktorka naukowa antologii przekładów Teorie wywrotowe (2013). Pracuje w Instytucie Filologii Polskiej UAM w Poznaniu. Przez jedną kadencję kierowała podyplomowymi gender studies na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, jest dyrektorką Interdyscyplinarnego Centrum Badań Płci Kulturowej i Tożsamości UAM.

Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa” na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7.00 a 11.00.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej