W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Bitwa o literaturę. W trybie awaryjnym / Anna Pięta, Areta Szpura / PJM

Bitwa o literaturę. W trybie awaryjnym / Anna Pięta, Areta Szpura / PJM
Data rozpoczęcia 2023-02-21
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Teatr Stary w Lublinie, ul. Jezuicka 18
Organizator Teatr Stary w Lublinie
Udział Bezpłatny
Koszt udziału bezpłatne wejściówki
Kategoria Spotkanie

Czy moda różni się od biznesu modowego? Od czego pochodne jest to, co modne? O czym mówi nasz strój? Czym jest moda na początku dwudziestego pierwszego wieku i jak reaguje na nastroje społeczne? Czy i jak powinien się zmienić sposób mówienia o niej? Dlaczego niemodny jest dziś brak refleksji na temat mody?

Grażyna Lutosławska

Anna Pięta:  “Moje doświadczenie z branżą modową rozpoczęło się w 2010 roku. Przez sześć lat pełniłam funkcję CEO i dyrektor komunikacji dla największych targów mody i rzemiosła w Polsce - HUSH Warsaw. Jako szefowa partnerstw strategicznych odpowiadałam za pierwszy w Polsce butik cyrkularny marki Ubrania do Oddania oraz pionierski projekt (naprawa & recykling) w ramach programu 4Fchange. Wcześniej zarządzałam strategią zrównoważonego rozwoju i łańcuchem dostaw pierwszej w Polsce zrównoważonej marki odzieżowej NAGO. Prowadziłam również projekt sklepu re-commerce dla marki Electrolux - Noś dłużej i zajmowałam się doborem wegańskich skór dla marki ORSKA. Planuję komunikację opartą na zrównoważonych wartościach. Od 2018 roku opowiadam m.in o zrównoważonej modzie, greenwashingu, zmianach klimatu, skutecznym aktywizmie i nadziei. Byłam mówczynią TEDx Women i wygłosiłam wiele przemówień dla pracowników korporacji i organizacji pozarządowych. Odkąd jestem profesjonalną podcasterką, moderowałam liczne panele dyskusyjne. A mój podcast Muda Talks (tematyka: zrównoważony rozwój i zmiany klimatu) odnotował w sumie 210 000 pobrań.”

Areta Szpura: “Przez 10 lat “siedziałam” w branży modowej. Pracowałam w magazynach, stylizowałam, współtworzyłam markę Local Heroes. Kiedy dowiedziałam się o przerażających kosztach taniej mody, rzuciłam ten świat i zaczęłam się zastanawiać co mogę zrobić żeby było lepiej. (Przy okazji polecam wszystkim dokument True Cost - zmienił moje życie). Skoro przez tyle lat, będąc tak blisko mody, nie miałam pojęcia o problemach, z którymi zmaga się ta branża, wiedziałam że podstawą jest brak wiedzy oraz brak poczucia sprawczości. Korzystając z tego, co miałam pod ręką (social media, znajomości w branży ), zaczęłam dzielić się ze światem wiedzą w małych, lekkostrawnych porcjach, które nazwałam #babysteps. Tak, żeby zmiana, która musi się zadziać nie była wielka i przerażająca, ale do zrobienia i wcielenia w życie już od dziś.  W 2018 roku razem z “Noizz” i “Lonely Whale” stworzyłam kamapanię “Tu pijesz bez słomki”. Dzięki wiralowemu video i prostemu komunikatowi, ponad 1000 miejsc w całym kraju zrezygnowało ze zbędnego, jednorazowego plastiku. W 2019 roku wydałam książkę “Jak uratować świat”, która zebrała całą tą wiedzę, powiększoną o rozmowy i teksty specjalistów, aktywistów i naukowców. Trafiła ona na listę lektur szkolnych!”

Prowadzenie: Grażyna Lutosławska


Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki. Wejściówki można rezerwować i odbierać w kasie Teatru Starego od 01.01.2023 r.
Jedna osoba może pobrać maksymalnie 4 wejściówki na każde spotkanie. Większe grupy (uczniowie, studenci i inne grupy zorganizowane) proszone są o bezpośredni kontakt z kasą Teatru w celu rezerwacji miejsc.