W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Bitwa o literaturę. Z dala od centrum / Urszula Honek / PJM

Bitwa o literaturę. Z dala od centrum / Urszula Honek / PJM
Data rozpoczęcia 2023-05-16
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Teatr Stary w Lublinie, ul. Jezuicka 18
Organizator Teatr Stary w Lublinie
Udział Bezpłatny
Koszt udziału bezpłatne wejściówki
Kategoria Spotkanie

Gdy ukazał się jej debiut prozatorski, pisano: „Ma wielkie wyczucie zdania, rytmu”, „Stworzyła poruszającą metaforę, by opisać ten klincz – białą noc, wieczny mrok, w jakim zanurzona jest wieś i jej mieszkańcy”, „Fantastyczna książka o pięknie natury i ludzkiej rozpaczy”. Choć nie są to teksty przepełnione entuzjazmem, autorce udało się w „Białych nocach” opisać pełnię życia — to, co bolesne, przeplata się w zbiorze Honek z tym, co daje nadzieje. A wszystko dzieje się na obrzeżach świata, w miejscu o wiele bardziej ciekawym, niż mogłoby się zdawać. Jak wygląda rzeczywistość z dala od centrum? Czy jest bardziej poetycka czy wypełniona prozą? Czy smutek może być — paradoksalnie — źródłem radości i piękna?
 

Michał Nogaś, kurator programu literackiego w Teatrze Starym w Lublinie

Urszula Honek (ur. 1987) – autorka tomów poezji „Sporysz”, „Pod wezwaniem” i „Zimowanie” oraz zbioru opowiadań „Białe noce”. Publikowała m.in. w „Piśmie”, „Dwutygodniku”, miesięczniku „Znak”. Laureatka Grand Prix Konkursu Poetyckiego im. Rainera Marii Rilkego, Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO, Nagrody im. Adama Włodka oraz Nagrody im. Stanisława Barańczaka w ramach Poznańskiej Nagrody Literackiej. Za „Białe noce” otrzymała nominację do międzynarodowej nagrody Premio Grand Continent 2022 oraz do Paszportów Polityki 2022. Pochodzi z Racławic koło Gorlic.

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki. Wejściówki można rezerwować i odbierać w kasie Teatru Starego od 01.04.2023 r.
Jedna osoba może pobrać maksymalnie 4 wejściówki na każde spotkanie. Większe grupy (uczniowie, studenci i inne grupy zorganizowane) proszone są o bezpośredni kontakt z kasą Teatru w celu rezerwacji miejsc.

Wydarzenie transmitowane online na stronie (zakładka "Na żywo" oraz na profilu fb Teatru Starego).

Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa” na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7.00 a 11.00.

Rozmowa tłumaczona na polski język migowy. 

Parter i loże sali widowiskowej wyposażone są w pętlę indukcyjną.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej