W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Bitwa o literaturę: Zwyczajni Anglicy

Bitwa o literaturę: Zwyczajni Anglicy
Data rozpoczęcia 2018-03-06
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Teatr Stary w Lublinie, ul. Jezuicka 18
Organizator Teatr Stary w Lublinie
Udział Bezpłatny
Koszt udziału Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki
Kategoria Spotkanie

Prowadzenie: Łukasz Drewniak
Goście: Justyna Sobolewska, Wojciech Drąg

Opowieść o twórczości Zadie Smith, Salmana Rushdiego i Kazuo Ishiguro. W jaki sposób ta trójka autorów kontynuuje tradycje wielkiej angielskiej powieści? O czym chcą opowiedzieć współczesnej Anglii? Jak definiują własną angielskość? Co dla nich znaczy tworzenie właśnie w tym, a nie innym języku? Spróbujemy zadać pytania o tożsamość i samorozpoznanie najwybitniejszych pisarzy tworzących po angielsku, ich relacje z Anglią, jej kulturą i tradycją. Czy w ogóle Indie, Jamajka, Japonia mogą być dla nich punktem odniesienia, kluczem do zrozumienia niektórych ich pisarskich strategii? Czy w erze globalizacji, wymieszanych narodów, kosmopolitów, pochodzenie i kraj zamieszkania autora ma jeszcze jakiekolwiek znaczenie dla jego twórczości? A może Smith, Rushdie i Ishiguro są dziś bardziej angielscy od dawnych Anglików. Co najlepiej definiowałoby by dziś pojęcie „pisarz angielski”?
Łukasz Drewniak


Wojciech Drąg, literaturoznawca, doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Instytucie Filologii Angielskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Autor monografii Revisiting Loss. Memory, Trauma and Nostalgia in the Novels of Kazuo Ishiguro (2014) i The Pursuit of Meaning in the Early Novels of Julian Barnes (2015) oraz współredaktor książek War and Words. Representations of Military Conflict in Literature and the Media (2015) oraz Spectrum of Emotions. From Love to Grief (2016). Obecnie jego zainteresowania skupiają się na współczesnej literaturze fragmentarycznej oraz kolażowej w języku angielskim.

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki do odebrania w kasie Teatru Starego. Jedna osoba może pobrać maksymalnie 4 wejściówki na każde spotkanie.
Większe grupy (uczniowie, studenci i inne grupy zorganizowane) proszone są o bezpośredni kontakt z kasą Teatru w celu rezerwacji miejsc.
Wydarzenie transmitowane on-line na stronie Teatru Starego.Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa” na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7.00 a 11.00.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej