Data rozpoczęcia
2023-11-21
Miejsce
Ecotech Complex UMCS, ul. Głęboka 39
Organizator
Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN"
Udział
Bezpłatny
Kategoria
Konkurs
Zapraszamy do zapoznania się z finalistami 4. edycji plebiscytu Skarbów Kultury Przestrzeni pt. „Biznes i zieleń”. W tym roku zebrano 40 zgłoszeń z bardzo różnymi połączeniami roślinności i działalności gospodarczej. Wszystkie zgłoszenia, nawet niepozorne, ukazują bardzo ciekawe i różnorodne połączenia biznesu i zieleni. Dzięki współpracy z Lubelskim Klubem Biznesu udało się zainteresować plebiscytem wiele lubelskich firm, w tym kilka dużych ze Strefy Ekonomicznej.
Spośród zaprezentowanych miejsc konkursowych do finału zostało wybranych 14 zgłoszeń w czterech kategoriach: Gastronomia, Sklepy, Firmy i Krajobrazy. Poniższe opisy pochodzą od zespołu rekomendującego. Głosowanie trwa w dniach 6-15.11 na łamach „Dziennika Wschodniego” i „Gazety Wyborczej Lublin”. Głosuje się do 15 listopada tylko na stronach tych gazet. Można oddać jeden głos na kategorię w każdej z gazet. Zgodnie z decyzją zespołu nominującego, wygrywają po dwa zgłoszenia z kategorii Gastronomia i Firmy oraz po jednym zgłoszeniu z kategorii Sklepy i Krajobrazy.
Równolegle odbędzie się posiedzenie jury, które wybierze swoich zwycięzców. Każde zgłoszenie ma więc szansę na uzyskanie tytułu Skarbu mieszkańców i/lub jury. W skład jury wchodzą:
- Jolanta Jajszczyk, której bluszcz przy sklepie jubilerskim na Narutowicza 21 został Skarbem Kultury Przestrzeni w zeszłym roku i zainspirował temat tegorocznego plebiscytu.
- Paulina Sito – architektka krajobrazu, kierownik referatu ds. zieleni w Wydziale Zieleni i Gospodarki Komunalnej UM Lublin. Zajmuje się m.in. Zielonym Budżetem.
- Katarzyna Szczypior – architektka krajobrazu, autorka wielu zielonych instalacji artystycznych i użytkowych na ulicach Lublina, prowadzi pracownię architektury krajobrazu Botanika.
- Katarzyna Bujan – absolwentka gospodarki przestrzennej, inspektor w Referacie ds. wspierania akademickości Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości UM Lublin, gdzie zajmuje się m.in. programem zazielenienia Strefy Ekonomicznej we współpracy z uczelniami.
- Jan Kamiński – nauczyciel architektury krajobrazu i planowania przestrzennego na KUL, animator kultury przestrzeni i aktywista miejski.
Do finału 4. edycji plebiscytu Skarbów Kultury Przestrzeni weszły następujące miejsca:
Gastronomia
- Cukiernia Anabilis – ogródek na Lubartowskiej
- Restauracja Chisza na Świętoduskiej – aranżacja wejścia i wnętrza
- Kawiarnia Cyngwajs – zielony róg Szewskiej
- Restauracja Makani na Świętoduskiej – zazielenione podwórko
Sklepy
- Antykwariat na Krakowskim Przedmieściu – zazielenione podwórko
- Piekarni Kuźmiuk na Furmańskiej – pnącza na budynkach
- Studio wnętrz Da Vinci na Zamojskiej – kwiaty przed wejściem
Firmy
- Kompleks Browaru Perła na Bernardyńskiej – symbioza z zielenią
- Medisept na Spiessa (Strefa Ekonomiczna) – zielone otoczenie firmy
- Modern Expo na Spiessa (Strefa Ekonomiczna) – ogród dla pracowników
- PPH Parys na Walentynowicz i Vetterów (Strefa Ekonomiczna) – zielone otoczenie firmy
Krajobrazy
- Allegro One – pnącza na automatach paczkowych
- Cukiernia MAR.S – pnącza w ogrodzeniu
- Hemplab – pole konopi między Berylową i Jantarową
Ogłoszenie wyników i nagrodzenie zwycięzców odbędzie się 21 listopada podczas wydarzenia Power Planet: Człowiek – Środowisko – Biznes organizowanego przez Lubelski Klub Biznes w Ecotech Complex UMCS, ul. Głęboka 39. Zwycięzcy otrzymają pamiątkowe dyplomy, upominki, a także zostaną z nimi przeprowadzone wywiady prasowe.
Dodatkowe informacje o Projekcie: https://teatrnn.pl/skarby