W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Borut Vogelnik "Retroprincip". Prezentacja projektów

Borut Vogelnik "Retroprincip". Prezentacja projektów
Data rozpoczęcia 2008-12-10
Godzina rozpoczęcia 19:00
Kategoria Spotkanie

Vogelnik zaprezentuje projekty realizowane przez Irwin, które mają charakter interwencyjny, eksplorują historyczne i społeczne aspekty rzeczywistości, kładą nacisk na redefinicję statusu sztuki w obszarze byłego bloku sowieckiego. Przedstawi ewolucję projektu EAST ART MAP (interaktywna strona internetowa prezentująca mapę sztuki współczesnej Europy Środkowo-Wschodniej) i jego teoretyczne odniesienia.
Borut Vogelnik (Słowenia)
Urodzony w 1959, artysta, członek słoweńskiego kolektywu artystycznego IRWIN. Grupa uformowała się w Ljubljanie w 1983 roku i była częścią organizacji Neue Slowenische Kunst (NSK). W 1999 roku zainicjowała projekt EAST ART MAP, przyświecało im hasło, iż historia nie jest dana, lecz podlega rekonstrukcji. W pierwszej fazie celem działania IRWIN i kuratorów, teoretyków, historyków sztuki z różnych krajów było stworzenie mapy ukazującej konstelację najważniejszych, ich zdaniem, zjawisk artystycznych w Europie Środkowej i Wschodniej po II Wojnie Światowej. W latach 2002-2005 powstała kolekcja interpretacji, esejów i komentarzy, określających specyfikę znaczących wątków sztuki tego regionu. EAST ART MAP, wydana w czerwcu 2006, jest kulminacją projektu.

Wstęp wolny.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej