W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

„Bramy łez. Zagłada w dystrykcie lubelskim”. Rozmowa wokół książki Davida Silberklanga

„Bramy łez. Zagłada w dystrykcie lubelskim”. Rozmowa wokół książki Davida Silberklanga
Data rozpoczęcia 2023-03-29
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN”, ul Grodzka 21
Organizator Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN"
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

Mimo zaawansowania badań nad historią Holocaustu brakowało pozycji, która byłaby pogłębioną analizą Zagłady na Lubelszczyźnie. Lukę tę wypełniła książka Davida Silberklanga "Gates of Tears: The Holocaust in the Lublin District". Niedawno doczekaliśmy się jej polskiego przekładu.

Tekst książki powstał na podstawie bogatej dokumentacji: akt niemieckich instytucji okupacyjnych oraz materiałów wytworzonych w trakcie powojennych śledztw i procesów, lecz przede wszystkim źródeł żydowskich – akt Rady Żydowskiej w Lublinie i Żydowskiej Samopomocy Społecznej oraz ksiąg pamięci i przechowywanych w różnych archiwach wspomnień i relacji.

Podczas spotkania o swojej książce opowie autor, dr David Silberklang, który będzie uczestniczył zdalnie. Ponadto w rozmowie prowadzonej przez prof. Mirosława Filipowicza, wezmą udział prof. Andrzej Żbikowski oraz Jakub Chmielewski.

Na okładce publikacji wykorzystano zdjęcie z getta w Lublinie pochodzące z Archiwum Fotograficznego Yad Vashem. Książkę będzie można zakupić w dniu spotkania w Centrum Informacji Ośrodka. Wydanie polskiego przekładu było możliwe dzięki współpracy z Instytutem Yad Vashem, którego nakładem książka ukazała się pierwszy raz. Partnerem wydarzenia jest również ZAIKS.

Wydarzenie wpisuje się w działania towarzyszące obchodom 80. rocznicy akcji „Reinhardt” realizowanym przez Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej