W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Brody – „stolica Żydów” we wspomnieniach żydowskich mieszkańców

Brody – „stolica Żydów” we wspomnieniach żydowskich mieszkańców
Data rozpoczęcia 2023-01-25
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN", ul. Grodzka 21
Organizator Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN"
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

Brody – „stolica Żydów” we wspomnieniach żydowskich mieszkańców. Spotkanie z dr Marią Antosik-Pielą (UW) i dr Agatą Rybińską (UMCS) - informacja prasowa.

W XIX wieku w Brodach zamieszkiwali przede wszystkim Żydzi. Tylko nieliczni z nich pozostawili spisane, a następnie opublikowane wspomnienia, czy też inne literackie obrazy miasta. Są to między innymi wspomnienia byłego chasyda Josefa Ruwena Ehrlicha (1842-1899) i przedstawicielki elit społecznych Adeli von Mises (1858-1937). O tym, w jaki sposób zobrazowali oni miasto swojego dzieciństwa i ich żydowskich mieszkańców opowiedzą redaktorki tomów: dr Maria Antosik-Piela (UW) i dr Agata Rybińska (UMCS).

Polska przez wiele lat była miejscem rozwoju jednej z najdynamiczniejszych społeczności żydowskich. Żydzi aktywnie uczestniczyli we wszystkich procesach społecznych, trwale zmieniając kulturę ludzi mieszkających w Polsce. Równocześnie nieżydowscy mieszkańcy Polski przyczyniali się do rozwoju i zmiany kultury społeczności żydowskiej. Jednym z najważniejszych elementów, z których możemy czerpać wiedzę o życiu Żydów, są utrwalone wspomnienia. Dlatego wysiłkiem tłumaczy ze wszystkich ośrodków studiów żydowskich w Polsce pod kierunkiem Katedry Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego we współpracy z Muzeum Żydów Polskich POLIN i Wydawnictwem Naukowym PWN przełożone zostały i opublikowane w ramach grantu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki kanon literatury wspomnieniowej Żydów polskich w serii „Żydzi. Polska. Autobiografia”.

Brody to miejscowość, która idealnie odzwierciedla wielokulturowość Polski sprzed Zagłady. Jest również pretekstem do rozmowy o wartości literatury wspomnieniowej, przekazywaniu wspomnień społeczności żydowskiej.

Z uczestniczkami projektu i redaktorkami tomów „Ciotka Adela opowiada…” oraz „Droga mojego życia. Wspomnienia byłego chasyda” dr Marią Antosik-Pielą (UW) i dr Agatą Rybińską (UMCS) porozmawia Emil Majuk.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej