W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Bruno4ever - Lublin, dzień trzeci

Bruno4ever - Lublin, dzień trzeci
Data rozpoczęcia 2012-11-16
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Wojewódzki Ośrodek Kultury, ul. Dolna Panny Marii 3
Kategoria Wydarzenie

Program:
-Godz. 18, Wojewódzki Ośrodek Kultury, ul. Dolna Panny Marii 3: wernisaż wystawy
Bertold Schenkelbach (1893-1942) „Fotografie z Drohobycza odnalezione w Nowym Jorku”.
Zakład fotograficzny Bertolda Schenkelbacha mieścił się przy ul. Szewczenki (teraz: dom mieszkalny przy ul. Adama Mickiewicza 3). Fotograf-samouk, turysta zakochany w Huculszczyźnie. Z Schulzem utrzymywał przyjacielskie stosunki – dostarczał mu szklane płyty, wykorzystywane przez artystę do wykonywania (techniką cliché verre) rycin przeznaczonych do Xięgi bałwochwalczej. Syn Schenkelbacha, Erwin (ur. w 1929 roku w Drohobyczu) cudem przeżył wojnę; mieszka w Izraelu, jest fotografikiem, był gościem V. Festiwalu w Drohobyczu. Wystawiono wtedy 18 fotografii Bertolda Schenkelbacha odnalezionych przez Erwina Schenkelbacha w Nowym Jorku - z lat 1925-1939, wykonanych w Drohobyczu; na wystawę zostały powiększone i wydrukowane na płótnie.

Marian Oleksiak (Drohobycz, Ukraina) „Mona Lisa”.
Ur. w 1959 roku, ukończył szkołę plastyczną w Użgorodzie i Lwowską Akademię Sztuk Pięknych (1982-1987), należy do Narodowego Związku Artystów od 1994 roku, pracuje i żyje w Drohobyczu. Miał wystawy indywidualne we Lwowie, Drohobyczu, Wrocławiu, Krakowie, uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych na Ukrainie i w Europie. Jego praca znajduje się w tzw. Wersji Wstępnej Muzeum Brunona Schulza (dawne Gimnazjum Wł. Jagiełły), uczestnik Festiwalu Schulzowskich w Drohobyczu (2008, 2012).

Olega Lubkiwskij (Czerniowce, Ukraina) „Jesień ubiegłego stulecia”.
Artysta grafik i malarz, urodzony i pracujący w Czerniowcach (Ukraina), członek Narodowego Związku Artystów Ukrainy od 1988 roku, autor oryginalnych prac i cykli tematycznych odzwierciedlających obraz miasta Czerniowce w kontekście kultury europejskiej i kolizji współczesności. Autor książki „Die dankbare Bukowina” nominowanej w konkursie „Książka roku 2003”. Uczestniczył m.in. w zbiorowej wystawie współczesnego europejskiego drzeworytu (Bruksela 2000), miał wystawy indywidualne w Narodowym Muzeum Sztuki Ukrainy, Akademii Kijowsko-Mohylańskiej, Landesbundescentrum w Austrii, w Niemczech, Kanadzie, Belgii, Szwajcarii, Rumunii. W 2001 roku wystawiał w Lublinie na „Bruno4ever”, w 2012 roku – w Drohobyczu na V. Festiwalu Brunona Schulza. Laureat Honorowej Nagrody Otto von Habsburga CIGNUM MEMORIAE za wkład w zachowanie europejskiego dziedzictwa kulturowego (2010).

Wystawa w galerii WOK czynna do 23 listopada 2012 roku.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej