W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

„Chłopstwo. Historia bez krawata” – spotkanie autorskie z prof. Mateuszem Wyżgą

„Chłopstwo. Historia bez krawata” – spotkanie autorskie z prof. Mateuszem Wyżgą
Data rozpoczęcia 2022-12-09
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce ACKiM UMCS "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16 | Chatka Cafe
Organizator ACKiM UMCS "Chatka Żaka"
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

Spotkanie jest poświęcone książce Mateusza Wyżgi Chłopstwo. Historia bez krawata (Znak Horyzont, Kraków 2022).

Chłopstwo, wieś, praca na roli, rytm pór roku. Czym są? Dla nas i w nas. Jak się zmieniają i w czym są niezmienne?

Aby je zrozumieć właściwie i do końca, aby poczuć ich zapach, zachwycić się kolorami, trzeba człowieka, który byłby i naukowcem badającym temat dogłębnie, i samorządowcem potrafiącym wsią zarządzać oraz znającym jej problemy, i wreszcie chłopem, który się na wsi rodził i dla niej pracował. Takiego człowieka, który rozumie wieś i jej mieszkańców prawdziwie.

I oto jest – prof. Mateusz Wyżga, historyk, wieloletni sołtys rodzinnej wsi Dziekanowice, działacz społeczny i autor wielu książek, chłopskie dziecko zdejmuje krawat i profesorską togę, ale odrzuca też politykę, ideologię i historię wydarzeniową. Pisze historię chłopstwa na laptopie, lecz nie przy swoim profesorskim biurku w Krakowie, a wśród pól i łąk. W przerwach zakasuje rękawy, wsiada do traktora lub chwyta widły. Pokazuje nam prawdziwy obraz polskiego chłopstwa i wsi, wolny od mód, polityki i stereotypów. Dociera do istoty tego, czym jest wieś w nas, jak wpływa na nasze życie i czego nas uczy. W pogoni za ekoświatem pozwala nam spojrzeć za siebie. Tam, na polskiej wsi, to, za czym gonimy, mają od wieków.

Wydarzenie jest częścią 32. Mikołajek Folkowych

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej