W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

"Chodzenie z kozą" w Muzeum Wsi Lubelskiej

"Chodzenie z kozą" w Muzeum Wsi Lubelskiej
Data rozpoczęcia 2022-01-06
Godzina rozpoczęcia 11:00
Miejsce Muzeum Wsi Lubelskiej, al. Warszawska 96
Organizator Muzeum Wsi Lubelskiej
Udział Płatny
Kategoria Pokaz

Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza na pierwsze wydarzenie muzealne w nowym roku- „Chodzenie z kozą”, które odbędzie się 6 stycznia (czwartek), godz. 11.00.

Zwyczaj chodzenia z kozą był powszechnie praktykowany na dawnej wsi i polegał na kolędowaniu z maszkarą zwierzęcą (przebraniem) zrobioną na wzór kozy.

W programie:

  • 11.00-11.50 w szkole z Bobrownik nauka tradycyjnych kolęd życzących dla gospodarza i gospodyni, a także kolęd dla panny wykonywanych kiedyś na lubelskich wsiach przez grupy kolędnicze. Na tę część wydarzenia obowiązywały wcześniejsze zapisy.
  • 12.00-12.30 Kolędowanie po wsi. Kolędnicy ruszą z kozą od chałupy do chałupy, by odwiedzić z kolędą gospodarzy. Zapraszamy wszystkich chętnych do towarzyszenia grupie kolędniczej – do przyjrzenia się obyczajowi kolędniczemu, wysłuchania kolęd i oracji. Wyjście grupy kolędniczej spod kapliczki z Kolanówki (sektor Wyżyna Lubelska). Kolędowanie poprowadzi grupa muzyki tradycyjnej działająca przy skansenie „Płanetnicy” w składzie: Patryk Dziubek, Piotr Dziwura, Bartosz Gajdzik i Łukasz Tarkowski.
  • Od godz. 12.00 w Czworaku ze Starego Brusa będzie możliwość degustacji tradycyjnego kisielu gryczanego przygotowanego przez Koło Gospodyń Miejskich „Zosie Samosie” z Włodawy. Kisiel ten jest tradycyjną potrawą jadaną we wsiach nadbużańskich w czasie Wielkiego Postu i podczas wieczerzy wigilijnej. Znany jest zarówno katolikom jak i prawosławnym .

Dodatkową atrakcją będą barwne lubelskie stroje pań z Koła Gospodyń Wiejskich „Leonianki” z Leonina oraz stroje nadbużańskie pań z KGM „Zosie Samosie” z Włodawy.