W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

"Co to jest Suka Biłgorajska?" - pokaz i koncert

"Co to jest Suka Biłgorajska?" - pokaz i koncert
Data rozpoczęcia 2012-04-19
Godzina rozpoczęcia 19:00
Kategoria Koncert

Pokaz i koncert w ramach Cyklu „Peryferia”.

Suka biłgorajska to jeden z najbardziej tajemniczych polskich instrumentów ludowych. Jest to staropolski instrument smyczkowy o archaicznych, sięgających średniowiecza, elementach konstrukcyjnych. Według opisów suka wywodzi się z Kocudzy, miejscowości położonej nieopodal Janowa Lubelskiego. Ostatnie wzmianki o suce biłgorajskiej pochodzą z początku XX wieku. Niestety do naszych czasów nie przetrwał żaden egzemplarz tego instrumentu. Jedną z osób, która podjęła się zrekonstruowania suki jest Zbigniew Butryn z Janowa Lubelskiego. Dotychczas jako lutnik-amator wykonał kilkadziesiąt instrumentów - suk, basów, bębnów, skrzypiec ludowych. Na bazie swoich kilkunastoletnich doświadczeń stworzył Pracownię Instrumentów Ludowych. Ponadto wraz z synem Krzysztofem od kilku lat prowadzą Szkołę Suki Biłgorajskiej, której adepci obok budowy instrumentów uczą się pieśni i melodii tradycyjnych mikroregionu janowskiego.

Podczas spotkania „Co to jest Suka Biłgorajska?” Zbigniew i Krzysztof Butrynowie opowiedzą, z perspektywy ludowego lutnika i muzyka, o żmudnych poszukiwaniach informacji o tajemniczym instrumencie, przedstawią koleje „ożywiania” suki, jak również wykonane w ich pracowni instrumenty. Zaprezentują także działalność Szkoły Suki Biłgorajskiej. Podczas koncertu będzie można usłyszeć brzmienie instrumentów, na których zostaną zaprezentowane melodie oraz pieśni z okolic Janowa Lubelskiego w wykonaniu Marty Graban-Butryn - śpiew, Zbigniewa Butryna - suka oraz Krzysztofa Butryna - suka, basy, bębenek.

Artyści swoje zainteresowania skupiają na dawnej muzyce wiejskiej okolic Janowa Lubelskiego. Muzyka tego regionu uznawana jest przez etnomuzykologów za jedną z najciekawszych kultur muzycznych w Polsce i Europie. Na ich repertuar składają się starodawne i archaiczne pieśni (obrzędowe, sieroce, kołysanki, ballady, kolędy i pastorałki), a także oberki, podróżniaki, krowiarze i polki. Ze skrzypkami Stanisławem Głazem i Bronisławem Bidą wykonują muzykę taneczną. Często do wspólnego śpiewania zapraszają również wybitnych śpiewaków, m.in. Janinę Chmiel.
Od 2011 roku są organizatorami Festiwalu muzyki tradycyjnej „Na rozstajnych drogach”.

Wstęp wolny

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej