W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Company Wayne McGregor: „Autobiography”

Company Wayne McGregor: „Autobiography”
Data rozpoczęcia 2019-11-16
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Centrum Spotkania Kultur, plac Teatralny 1
Organizator Centrum Kultury w Lublinie, Lubelski Teatr Tańca
Udział Płatny
Koszt udziału 80 zł – kat. Premium / 60 zł – kat. I / 40 zł – kat. II

Kategoria Spektakl

„Autobiography” to spektakl, który wciąż się zmienia i za każdym razem wygląda inaczej. Układ i kolejność 23 choreograficznych sekwencji tanecznych są kształtowane przez algorytm aranżujący je każdorazowo od nowa. Wszystko to sprawia, że każdy pokaz spektaklu ma unikatowy, niepowtarzalny charakter. Do imponującego zespołu współtwórców spektaklu dołączyli: twórczyni i producentka muzyki elektronicznej Jlin, artysta wizualny Ben Bullen-Williams, projektantka oświetlenia Lucy Carter, projektant kostiumów Aitor Throup, dramaturżka Uzma Hameed oraz Nick Rothwell – twórca algorytmu wykorzystanego w spektaklu.

Recenzje:
„Wayne McGregor w „Autobiography” zamienia historię swojego życia w hipnotyczny, niepowtarzalny taniec, oparty na jego własnym kodzie genetycznym”
★ ★ ★ ★ ★
Luke Jennings, Guardian

„Taniec ma wiele twarzy: może być wzruszający, zniewalający, zabawny – jednak rzadko się zdarza, aby przepełnił widownię dreszczem ekscytacji. „Autobiography” to spektakl, który zdecydowanie to potrafi.”
★ ★ ★ ★ ★
Kelly Apter, The Scotsman

„Autobiography” po prostu zapiera dech w piersiach”
Elizabeth Zimmer, Village Voice

„Fascynujące połączenie tańca i nauki (…)”
New Yorker

Nagrody dla spektaklu:
- Yellow Pencil za scenografię: Ben Cullen Williams / Studio Wayne McGregor D&AD Awards, 2018
- Najlepszy spektakl współczesny: Company Wayne McGregor Danza&Danza Magazine Awards, 2018
- Gross Family Prize 2018: Wayne McGregor, Jlin – za uznanie dla wypracowania nowych form współpracy pomiędzy tańcem a muzyką
 

Wayne McGregor (ur. 1970) – brytyjski choreograf i reżyser tańca współczesnego. Ceniony za nowatorskie projekty, które radykalnie zmieniły kształt tańca współczesnego.
Jego eksperymentalne produkcje powstają w oparciu o ciągłe zainteresowanie ruchem i twórczym potencjałem, który artysta bada współpracując z przedstawicielami innych dziedzin: sztuki, nauki i technologii. Niepokojące, wielowymiarowe prace powstałe w wyniku tych interakcji przyniosły McGregorowi uznanie jako naczelnego awangardysty tanecznego ostatnich dwóch dekad.
Jest również dyrektorem artystycznym Studia Wayne’a McGregora. Działania studia skupiają się też na szerokiej współpracy artystycznej w dziedzinie tańca, filmu, muzyki, sztuk wizualnych oraz nauki i technologii. Wayne McGregor jest także pierwszym i jedynym do tej pory choreografem-rezydentem w londyńskim Royal Ballet wywodzącym się z tańca współczesnego. Jego prace cenione są za śmiałość w redefiniowaniu klasycznego języka tańca. Jego prace znajdują się w repertuarze najważniejszych zespołów baletowych, takich jak m.in. Paris Opera Ballet, New York City Ballet, Alvin Ailey American Dance Theater, Bolshoi Ballet, American Ballet Theatre, NDT 1, Royal Danish Ballet.

Tworzył choreografie dla potrzeb teatru (m.in. National Theatre, Royal Court, Donmar Warehouse), opery (La Scala/Royal Opera, ENO), filmu („Harry Potter i Czara Ognia”, „Legenda Tarzana”, „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”), teledysków (Radiohead, Thom Yorke, The Chemical Brothers), pokazów mody (Gareth Pugh at London Fashion Week 2017, NY Fashion Week 2014), kampanii reklamowych (Selfridges), telewizji ( Brit Awards, 2015,2016), a także na potrzeby Imprez plenerowych (Big Dance Trafalgar Square).

Wśród artystów, z którymi Wayne McGregor pracował na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat są m.in.: Max Richter, John Tavener, Jamie xx, Jlin, Olafur Eliasson, Ben Frost, Kaija Saariaho, Thom Yorke, Mark Wallinger, Jon Hopkins.
Zdobył cztery Nagrody Narodowego Koła Krytyków, po dwie statuetki: Time Out Awards, South Bank Show Awards, Olivier Awards i Golden Mask Awards, a także Nagrodę „Benois de la Danse”. W 2011 r. za zasługi w dziedzinie tańca został odznaczony Orderem Komandorskim Imperium Brytyjskiego (CBE).

Company Wayne McGregor została powołana do życia w 1993 r. W ramach jej działalności choreograf mógł rozwijać swój charakterystyczny styl wizualny. Wraz zespołem wybitnych tancerzy eksploruje nowe możliwości ruchu, jego precyzję i artykulację.
Kompania nie tylko podróżuje ze swoimi spektaklami, inicjuje też programy edukacyjne, badawcze i artystyczne na światową skalę.
McGregor jest autorem ponad trzydziestu prac wystawianych przez CWM, która nadal funkcjonuje jako twórcze laboratorium dla ambitnych i eksperymentalnych projektów artysty, prezentowanych na całym świecie. Company Wayne McGregor jest zespołem rezydencyjnym londyńskiego teatru Sadler’s Wells.