W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Cudowna podróż. Janusz Grabiański. Ilustracje | Wernisaż

Cudowna podróż. Janusz Grabiański. Ilustracje | Wernisaż
Data rozpoczęcia 2018-04-19
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Galeria Labirynt | Plaza, ul. Lipowa 13 (wejście od ul. Ofiar Katynia)
Organizator Galeria Labirynt
Udział Bezpłatny
Kategoria Wernisaż

Wernisaż tłumaczony na polski język migowy; tłumaczka: Magdalena Gach. Po otwarciu zapraszamy także na krótkie oprowadzanie po wystawie tłumaczone na PJM.

Ośrodek Książki Obrazkowej Miejskiej Biblioteki Publicznej gościnnie w Galerii Labirynt. 

Janusz Grabiański (1929–1976) – malarz, grafik, ilustrator książek dla dzieci i dorosłych, zaproponował czytelnikowi/czytelniczce bardzo osobistą i ponadczasową kreację świata, która pod czujnym okiem odbiorców ciągle żyje i nabiera nowych barw. Imponujący dorobek krótkiego życia artysty, oparty na technice akwareli, zachwyca niezmiennie od półwiecza perfekcją wykonania, świeżością, bogactwem mieniących się barw.

Jego twórczość została wpisana do kanonu polskiej szkoły ilustracji. Artysta doceniony i nagradzany w Polsce, współpracował również z wydawnictwami, m.in., w Austrii, USA. Lekkimi pociągnięciami pędzla wyczarował niezapomnianą Rudzię, Rogasia, chorego kotka, sierotkę Marysię z krasnoludkami, bohaterów Elementarza Mariana Falskiego, całą galerię wspaniałych dynamicznych zwierząt i roślin.

Na wystawie w Galerii Labirynt | Plaza, dzięki uprzejmości Joanny Grabiańskiej, wdowy po artyście, zostanie zaprezentowana kolekcja prac, która nie była do tej pory pokazywana: komplet oryginałów ilustracji do Cudownej podróży Selmy Lagerlöf oraz makiety znaczków pocztowych i plakatów. Muzeum – Zamek Górków w Szamotułach dołącza do wystawy oryginał okładki Rogasia z Doliny Roztoki, natomiast za sprawą wydawnictwa „Iskry” będzie można zobaczyć ilustracje do serii wydawniczej Naokoło świata.

Kuratorka: dr Krystyna Rybick
Patronat: Muzeum Plakatu w Wilanowie, Wydawnictwo Iskry

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej