W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Cykl filmów hiszpańskich i otwarte warsztaty filmowe "Szarłat odwagi" - Dzień III

Cykl filmów hiszpańskich i otwarte warsztaty filmowe "Szarłat odwagi" - Dzień III
Data rozpoczęcia 2011-09-07
Godzina rozpoczęcia 18:30
Miejsce Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5A
Kategoria Warsztaty

Dobór filmów oraz prowadzenie Henryk Urban

Hiszpański cyrk | Balada triste de trompeta Hiszpania, Francja 2010
Reżyseria: Alex de la Iglesia
Zdjęcia: Kiko De La Rica
Muzyka: Roque Baños
Występują: Carlos Areces, Antonio De La Torre, Carolina Bang

Hiszpania, rok 1973, nieśmiały i wrażliwy Javier zatrudnia się w cyrku jako klaun. Podobnie jak jego ojciec i dziadek pragnie rozśmieszać dzieci, jednak sam nie zaznał szczęśliwego dzieciństwa i dlatego zostaje "smutnym klaunem". W cyrku poznaje bezwzględnego "wesołego klauna" Sergio, który terroryzuje współpracowników i bije swoją dziewczynę. Tu zaczyna się tragikomiczna opowieść o dwóch klaunach, którzy pchani przez pożądanie będą walczyć na śmierć i życie o miłość niezwykle pięknej i równie okrutnej Natalii, która doprowadzi ich do szaleństwa... Hiszpański Cyrk to wybuchowa mieszanka ekstrawaganckiego i bezkompromisowego kina spod znaku Tarantino i Rodrigueza. Sam reżyser opisuje film jako "groteskową tragedię" - szalone kino, które nie uznaje żadnych tabu ani ograniczeń. Przygody dwóch zwaśnionych klaunów rozgrywają się na tle hiszpańskiej historii XX wieku - od wojny domowej przez dyktaturę Franco aż po szalony festiwal wolności lat 70. Film ten zdobył Srebrnego Lwa w Wenecji w 2010 za najlepszą reżyserię i scenariusz.

Alejandro Alex de la Iglesia Mendoza urodził się w 1965 roku w Bilbao w Kraju Basków. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych twórców hiszpańskich. Ten ekstrawagancki reżyser, scenarzysta, producent filmowy i autor komiksów tworzy filmy w charakterystycznym stylu, który cechuje szybkie tempo akcji oraz mieszanka przemocy i czarnego humoru. Do niedawna prezydent Hiszpańskiej Akademii Filmowej, de la Iglesia jest dziś znany nie tylko dzięki swym ekstrawaganckim filmom, niekonwencjonalnym wypowiedziom, ale również dzięki bezpośredniości i otwartości na nowe technologie. Jako wielbiciel Internetu regularnie twittuije, czatuje ze swoimi fanami, ma własną stronę internetową, na której prowadzi blog. Dzięki filmom takim jak: Balada triste de trompeta (Hiszpański cyrk), El día de la bestia (Dzień Bestii) czy La Comunidad (Kamienica w Madrycie) zyskał status twórcy kultowego.


Czas trwania: 107 min
Wstęp wolny