W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Czemu do Ciebie nie piszę? | Instalacja performatywna na podstawie "Cierpień młodego Wertera"

Czemu do Ciebie nie piszę? | Instalacja performatywna na podstawie "Cierpień młodego Wertera"
Data rozpoczęcia 2017-02-07
Godzina rozpoczęcia 10:00
Miejsce Teatr im. Juliusza Osterwy, ul. Narutowicza 17, Lublin
Organizator Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie
Kontakt rezerwacja telefoniczna
Udział Płatny
Kategoria Spektakl

„Czemu do Ciebie nie piszę?” to instalacja performatywna inspirowana „Cierpieniami młodego Wertera”, w której motywy z powieści Goethego odkrywane są i rozczytywane poprzez dzisiejszą wrażliwość i język najnowszej sztuki. Impulsem do stworzenia instalacji stały się pytania o emocjonalność, romantyczną i współczesną, jej wyraz i sposoby doświadczania - zarówno w sztuce, jak i w życiu. Troje głównych bohaterów „Cierpień młodego Wertera” staje się tu swoistym materiałem do badań, snucia fantazji i tworzenia wariantów tej opowieści.

Ponadczasowa relacja miłości i śmierci poszukuje tu swojego współczesnego wyrazu, skupienia, intymności, doznania zmysłowego i emocjonalnego. W pięciu kameralnych przestrzeniach Teatru Osterwy widzowie uczestniczą w kolejnych sytuacjach, odsłaniających motywy obecne w powieści Goethego z nieoczywistych punktów widzenia, wykorzystując perspektywy bohaterów książki oraz spojrzenie współczesnego odbiorcy. Relacje miłosne, stosunek człowieka do świata natury, doświadczenia śmierci, straty i przemijania oraz kondycja jednostki w napięciu pomiędzy własną wrażliwością a społecznymi normami — to tematy wokół których tworzone będą sytuacje i zdarzenia w każdej z pięciu przestrzeni instalacji.

Sam Werter przestaje być bohaterem fabularnym i staje się papierkiem lakmusowym wrażliwości człowieka dorastającego w zaawansowanym kapitalizmie. W świecie, w którym to, co niematerialne i nieprzeliczalne na pieniądze, bezpowrotnie straciło na znaczeniu, w którym takie kategorie jak wrażliwość czy emocjonalne doświadczanie są upraszczane, merkantylizowane i niemal nie funkcjonują już bez ironii czy cynizmu. Historia Wertera, Alberta i Loty staje się pretekstem do badania pól wrażliwości, które na co dzień pozostają ukryte, wypierane, tłamszone.

Każdy z motywów odnajduje formę poprzez inne środki wyrazu, wywodzące się nie tylko z teatru, ale również ze sztuk wizualnych. Wykorzystanie różnorodnych mediów i przestrzeni jest próbą  wykreowania bardziej intensywnego doświadczenia odbiorców, nawiązującego do silnego emocjonalnego doznawania, które jest jednym z tematów przewodnich powieści Goethego.