W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

"Częstochowa i Dolny Śląsk" - Opowieści podróżnicze Krzysztofa Baranowskiego

"Częstochowa i Dolny Śląsk" - Opowieści podróżnicze Krzysztofa Baranowskiego
Data rozpoczęcia 2015-11-25
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Sala widowiskowa Domu Kultury LSM w Lublinie, ul. K. Wallenroda 4a
Organizator Dom Kultury LSM w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

Dolny Śląsk to kraina piękna i tajemnicza. Znajdziemy tam wiele pałaców, zamków i klasztorów. Niektóre z nich są pięknie odnowione i udostępnione turystom, inne niestety, stanowią trwałą ruinę. O niektórych obiektach krążą opowieści i legendy o ukrytych skarbach, co jeszcze bardziej przyciąga turystów.


Po drodze na Dolny Śląsk zatrzymałem się w Częstochowie, aby odwiedzić położony na wysokim (293 m n.p.m.) wzgórzu klasztor Paulinów. Obronny klasztor, wybudowany w XIV w każdego roku odwiedza ponad 4 mln wiernych. Obiektem pielgrzymek jest przede wszystkim cudowny obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Wnętrza bazyliki zachwycają wspaniałymi malowidłami, obrazami i zdobieniami. Następnie zobaczymy największy na Dolnym Śląsku zamek Książ. Wybudował go książę Bolko I w XIII w. na wysokiej skale przy rzece Pełcznicy. Ostatnią panią tego zamku była Maria Teresa Hochberg znana bardziej jako Daisy. W zamku zobaczymy całą trasę turystyczną od podziemi, aż po poddasze. Jadąc dalej, zobaczymy kompleks klasztorny cystersów w Krzeszowie, który należy do najpiękniejszych zabytków Śląska. Klasztor wybudowali w 1292 r. zakonnicy sprowadzeni z Henrykowa. W ramach kompleksu zobaczymy wnętrza ko­ ścioła Wniebowzięcia Naj­ świętszej Marii Panny (z dwiema 71 m wieżami), mauzoleum Piastów świdnickich z grobami książąt Bolka I i Bolka II, oraz ko­ ściół św. Józefa z cyklem fresków poświęconych Świętej Rodzinie autorstwa Michała Willmanna, jednego z najlepszych mistrzów póź­ nego baroku. Kolejny przystanek to dawna kopalnia uranu w Karpaczu. Zobaczymy tam próbki rud i minera­ łów wydobywanych w tej kopalni mię­ dzy innymi przez więźniów politycznych. W Karpaczu obejrzymy też zabytkowy, ewangelicki kościółek Wang, przeniesiony w 1841 r. z Norwegii. Ciekawostką jest, że kościółek wybudowano bez użycia gwoździ. Na kilka godzin pojechałem do Harachova na drugą stronę Sudetów, a następnie zobaczymy Wodospad Szklarki, jeden z największych w Sudetach. Wracając, zobaczymy centrum Cieplic, oraz stare miasto w Jeleniej Górze. Na koniec zatrzymamy się we Wrocławiu, aby zobaczyć słynną Panoramę Racławicką. Zapraszam Krzysztof Baranowski 
 

Powiązane:

Dom Kultury LSM