W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Czy lublinianie w XVI wieku byli modni?

Czy lublinianie w XVI wieku byli modni?
Data rozpoczęcia 2015-12-03
Godzina rozpoczęcia 09:00
Miejsce Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a, Lublin
Organizator Warsztaty Kultury
Udział Bezpłatny
Kategoria Warsztaty

W XVI wieku nasze miasto było jednym z największych ośrodków w Rzeczpospolitej. To w Lublinie odbywały się słynne jarmarki (których pamiątką jest Jarmark Jagielloński) i sejmy decydujące o sprawach najwyższej wagi. Lublinianie nie musieli martwić się o to „co do garnka włożyć” i zaczęli sięgać po popularne książki, szyć ubrania i budować domy na wzór zachodni.
 

Miasto odbudowano w późnorenesansowym stylu, a wszystko to za sprawą włoskich malarzy, rzeźbiarzy i architektów, którzy chętnie przyjeżdżali  do  Lublina. Stworzyli oni jedyną w swoim rodzaju, bo z elementami lokalnymi, odmianę renesansu, nazwaną lubelskim. Śladami renesansowych kościołów i kamienic podążą mali uczestnicy zajęć zorganizowanych przez Warsztaty Kultury w Lublinie - Sztuka ze stiuku - o sztukaterii i renesansie lubelskim.
 
Dzieci (I-III klasy szkoły podstawowej) poznają charakterystyczne dla renesansu wzory, przyjrzą się przykładom z „własnego podwórka”, czyli lubelskim zabytkom, dowiedzą się co to jest sztukateria i gdzie można ją znaleźć w Lublinie. Spróbują także wykonać renesansową dekorację architektoniczną według własnego pomysłu.
 
Zajęcia poprowadzi Urszula Kokoszka - historyczka sztuki i kulturoznawczyni (KUL), instruktorka teatralna. Absolwentka specjalizacji pedagogicznej, teatrologicznej, judaistycznej oraz muzealnictwa i ochrony zabytków. Uwielbia pracować z dziećmi oraz aktywnie tworzyć kulturę. Obecnie pracuje w Dzielnicowym Domu Kultury „Węglin” gdzie odpowiada za realizację programu dla dzieci i rodziców. Prowadzi warsztaty teatralne dla najmłodszych.
 


I grupa – godz. 9:00–10:30
II grupa – godz. 11:00–12:30


Gdzie: Uwaga! Zajęcia wyjątkowo przeniesione są na ul. Grodzka 5a, do głównej siedziby Warsztatów Kultury
Zapisy telefonicznie: 81 533 08 18. Udział w warsztatach jest bezpłatny.​

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej