W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Czytanie performatywne w ramach wystawy “ELEMENTARZ”

Czytanie performatywne w ramach wystawy “ELEMENTARZ”
Data rozpoczęcia 2021-05-30
Godzina rozpoczęcia 11:30
Miejsce Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12
Organizator Sztuczka, Centrum Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Wydarzenie

Galeria SZTUCZKI zaprasza na wystawę Elementarza stworzonego przez Ewę Landowską.

Wystawa odwołuje się do czynności, która na naszych oczach zanika a jest nią pisanie odręczne. Doświadczenie nauki pisania, samego pisania, kształtowania się pisma i pielęgnowania go jest niezastępowalne przez żadne zdobycze cywilizacyjne. Odręczne pisanie wpływa na nasz mózg, procesy pamięciowe i myślenie - to fakt, ale też daje ogromną przyjemność i satysfakcję.

Ewa Landowska posuwa się dalej i pisze, że “umiejętność kreślenia pięknych liter kształtuje charakter i osobowość, uwrażliwia na piękno, ułatwia przyswajanie wiedzy, ale też kształtuje umiejętność logicznego myślenia i klarownej wypowiedzi tak pisemnej, jak i ustnej.” Wtórują jej wierszem Izabela Barankiewicz i ilustracją Kamila Piazza.

Na wystawie zobaczymy nie tylko niebotyczne liniatury z zaproponowanym przez Ewę Landowską krojem pisma lecz również oryginały prac Kamili Piazzy. W szkolnych ławkach z różnych okresów zasiądą i wiersze Izabeli Barankiewicz wyrecytują jak z nut: Daruś Jeż, Jancio Tuźnik i Beatka Passini. Przewidziany jest także konkurs na najokrąglejsze koło na świecie kreślone odręcznie. 

Wydarzenia otwarcia:

  • 28 maja g. 17:00 - otwarcie wystawy z czytaniem performatywnym;
  • 30 maja g. 11:30 - czytanie performatywne w ramach wystawy;

Wystawa otwarta codziennie od 28 maja 2021 w godz. 10:00- 18:00 w Galerii SZTUCZKI. Zamknięcie wystawy planowane jest na październik 2021.
 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej