W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Czytelnia Dramatu - Ony
Data rozpoczęcia 2014-09-25
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12
Kategoria Akcja

tekst: Marta Guśniowska; reżyseria: Daniel Adamczyk
wstęp wolny

Autorka dramatu zabiera nas w baśniową i oniryczną podróż, podczas której główny bohater, Ony przemierza świat w poszukiwaniu swojego ojca.

Będąc małym chłopcem wychowującym się bez taty, próbuje sam wytłumaczyć sobie jego nieobecność. Swoimi dziecięcymi oczami widzi go płynącego statkiem przez bezkres mórz i oceanów oraz wyobraża sobie, że został piratem.Wyjątkowy tekst, który posługując się baśniową symboliką, ukazuje drogę pokonywaną przez każdego z nas w poszukiwaniu siebie i własnego miejsca w świecie. Dzięcieca wrażliwość i wyobraźnia pomaga głównemu bohaterowi zmierzyć się z rzeczywistością dorosłych, która w końcu staje się i jego udziałem. Piękna metafora życia, które przeżyte w sposób pełny i świadomy, pozwala pogodzić się z jego nieuchronnym końcem. Wyjątkowa propozycja Czytelni Dramatu na początek sezonu, zarówno dla dzieci młodzieży jak i dorosłych.
Tekst otrzymał nagrodę Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2013.
/Marta Guśniowska/

(…)Młoda dramatopisarka pisząca dla młodszych i dla starszych („Sukno Jeremiasza”, „Doktor von Świnkensztajn”, „Lis”, „Sir Camembert” i inne), ale naprawdę pisze dla wszystkich, bez względu na wiek. Większość jej sztuk ma strukturę wielopoziomową i jest atrakcyjna zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Czerpie z baśni motywy, postaci, schematy fabularne, ale przetwarza je w szczególny sposób. Ma rozpoznawalny i charakterystyczny tylko dla niej styl. Czasem po prostu adaptuje znane tematy – do tej grupy należy Calineczka, Królewna Śnieżka, Śpiąca Królewna czy Czerwony Kapturek. Częściej pisze nowe baśnie (tyle że w formie dramatu, nie epiki) – jak Baśń o rycerzu bez konia, Baśń o grającym imbryku, Baśń o najlepszym królestwie, Czarno na białym, Król Żaglonosy i wiele innych(…)
/Halina Waszkiel, miesięcznik Teatr/