W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Debata: ​„OTCHŁANIE. Czy sztuka potrzebuje ofiary?”

Debata: ​„OTCHŁANIE. Czy sztuka potrzebuje ofiary?”
Data rozpoczęcia 2021-03-14
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Sala Widowiskowa oraz Facebook Konfrontacji Teatralnych
Organizator Centrum Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Debata

„OTCHŁANIE. Czy sztuka potrzebuje ofiary?” to cykl debat mający na celu pogłębienie aktualnej dyskusji zogniskowanej wokół problemu przemocy w sztuce. Gośćmi spotkania otwierającego cykl będą: psychoterapeutka Zofia Milska-Wrzosińska oraz filozof i eseista — Piotr Augustyniak.

Tytułowa „otchłań” to bliżej nieokreślona „głębia” ludzkiej egzystencji. Otchłanią może być zarówno przeżycie zbudowane na bazie jednostkowego doświadczenia, jak i przedmiot zbiorowej wyobraźni, który wymyka się próbom jednoznacznej definicji. Otchłanna może być przeżyta trauma, jak również metafizyczna albo religijna wizja. Nie jest więc przypadkiem, że „otchłanie” stały się inspiracją dla artystycznych poszukiwań. Problemem, który postaramy się rozwikłać podczas planowanych debat, jest kwestia, że to właśnie próby mierzenia się z „mrokami” czy przeciwnie – „ekstazami” ludzkiego doświadczenia wydają się leżeć u podstaw nadużyć, których dopuszczają się artyści.

„OTCHŁANIE” to platforma do refleksji nad tym, gdzie w sztuce kończy się eksperyment, a gdzie zaczyna przemoc. Wspólnie zastanowimy się, czy sztuka potrzebuje takiej „ofiary”. W tym kontekście psychologowie opowiedzą, czym jest „nieświadomość” (także zbiorowa) oraz czy podczas procesu twórczego możemy bezkarnie pracować z tak rozumianym „wnętrzem” aktora. Zapytamy o to, gdzie przebiegają granice artystycznej ingerencji w drugą osobę. Reżyserki praktykujące w teatrze podzielą się z nami swoimi doświadczeniami pracy z aktorem. Natomiast filozofowie oraz teoretycy kultury odpowiedzą na pytanie, czy w zsekularyzowanym świecie wciąż istnieją jakieś niezbadane „wymiary”, których odkrywanie może wciąż być inspirujące dla twórców. Wspólnie zastanowimy się nad tym, jak bezpiecznie równoważyć proporcje pomiędzy apollińskim i dionizyjskim charakterem sztuki.

Wydarzenie online z możliwością uczestnictwa w debacie na żywo.
Ilość miejsc na Sali Widowiskowej jest ograniczona.
Publiczność uczestnicząca w debatach może w ich trakcie zadawać pytania – na żywo, jak i online w komentarzach.
Obowiązuje pełny reżim sanitarny.
Wydarzenie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej