W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Debata poświęcona systemowi edukacji śpiewu tradycyjnego

Debata poświęcona systemowi edukacji śpiewu tradycyjnego
Data rozpoczęcia 2017-09-22
Godzina rozpoczęcia 11:00
Miejsce Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa, II piętro
Udział Bezpłatny
Kategoria Debata

Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają na debatę poświęconą systemowi edukacji śpiewu tradycyjnego. Spotkanie to odbędzie się z udziałem specjalistów, nauczycieli i praktyków śpiewu tradycyjnego z Polski i Serbii. Po debacie zapraszamy również na koncerty tradycyjnych pieśni polskich i serbskich.

Spotkanie ma na celu podjęcie dyskusji na temat roli, znaczenia i sposobów funkcjonowania śpiewu tradycyjnego (w tym jego nauki) w Polsce, w zestawieniu z metodami pracy w Serbii, gdzie ta dyscyplina jest rozwijana od wielu lat.
Debata ma charakter otwarty i będzie tłumaczona z dwóch języków: angielskiego i polskiego. Z uwagi na ograniczoną dostępność profesjonalnego sprzętu do tłumaczeń symultanicznych, prosimy o kontakt z organizatorem (), w celu zarezerwowania sprzętu, który otrzymają Państwo w dniu debaty na cały czas trwania spotkania.

PROGRAM DEBATY:
11.00-11.25 Jelena Jovanović: Żywy głos / Zivi glas, Voix vivre / oraz doświadczenia polskich i serbskich nauczycieli w praktykach śpiewaczych naszych czasów.
11.25-11.45 Sanja Rankiević: Pedagogika śpiewu tradycyjnego w Serbii: przykłady osobistego doświadczenia w edukacji formalnej.
11.45-12.05 Ewa Grochowska: Koło czasu – kilka uwag o pracy nad śpiewem tradycyjnym i przekazem kompetencji muzycznych.
12.05-12.25 dyskusja
12.25-12.35 przerwa
12.35-13.00 Justyna Piernik: Przerwana tradycja. Problemy i potrzeby nauczania śpiewu tradycyjnego na przykładzie Kujaw.
13.00-13.25 Branko Tadić: Metody wspomagające zapamiętywanie melodii.
13.25-13.45 Edmund Kuryluk: „Do śpiewania potrzebny jest mikrofon” – fizyczność, współczesność, prawda w metodologii działań w obrębie muzyki ludowej XXI wieku.
13.45-14.00 – dyskusja
14.00-15.00 – przerwa
15.00-15.25 Klaudia Niemkiewicz: Specyfika metody etnograficznej pracy terenowej w środowisku polskich rekonstruktorów muzyki tradycyjnej.
15.25-15.50 Adam Strug: Niezamierzony efekt komiczny.
15.50-16.15 Aleksandra Pavićević: Żyjemy tradycją czy tylko ją gramy? Osobista podróż przez strategie tożsamości zbiorowej.
16.15-17.00 – dyskusja podsumowująca
 
Po debacie odbędą się koncerty tradycyjnych pieśni polskich i serbskich.
 
„Geny pieśni” – koncert zespołu WARSZAWA WSCHODNIA
„Geny pieśni to program złożony z muzyki, która płynie w żyłach członków zespołu. Sięgają w nim do miejsc, z których pochodzą ich rodziny i odkrywają te miejsca na nowo. Szukają ciągłości tam, gdzie została ona przerwana. Ze wspomnień, nagrań archiwalnych, sentymentalnych podróży i własnych uczuć budują na nowo pieśni swoich przodków.” Justyna Piernik
Zespół wystąpi w składzie: Justyna Piernik, Joanna Górska, Cezary Szymański.
 
KIĆENO NEBO ZVEZDAMA / NIEBO USŁANE GWIAZDAMI – koncert zespołu MOBA
Podczas krótkiej podróży muzycznej przez różnorodne regiony geograficzne i kulturowe, które zamieszkują lub zamieszkiwali Serbowie, zespół Moba zaprezentuje muzyczne idiomy, techniki, style i gatunki charakterystyczne dla serbskiej wiejskiej tradycji wokalnej, zarówno dawnej, jak i tej bardziej współczesnej.
Zespół Moba wystąpi w składzie: Sanja Ranković, Jelena Jovanović, Aleksandra Pavićević, Maja Stojanović, Ana Milosavljević.

Debata i koncerty są  częścią projektu „Masterklasy”, który ma na celu podjęcie dyskusji na temat roli, znaczenia i sposobu funkcjonowania śpiewu tradycyjnego (jego nauki) w Polsce, w zestawieniu z metodami pracy w Serbii. Projekt ten jest finansowany dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej