W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Dialog w toku: Kolekcja sztuki Dakisa Joannou; Prezentacja multimedialna Magdy Linkowskiej

Dialog w toku: Kolekcja sztuki Dakisa Joannou; Prezentacja multimedialna Magdy Linkowskiej
Data rozpoczęcia 2007-11-06
Godzina rozpoczęcia 19:00

Dakis Joannou jest jednym z najważniejszych kolekcjonerów sztuki współczesnej na świecie. Stworzona przez tego greckiego biznesmana kolekcja może posłużyć dziś jako globalny, artystyczny barometr ostatnich 30 lat. W zbiorze odnajdujemy nazwiska takich artystów jak Jeff Koons, Robert Gober, Maurizio Cattelan, Cindy Sherman, Kiki Smith, Barbara Kruger, Jenny Holzer, Tim Noble & Sue Webster, Chris Ofili, George Lappas, Paweł Althamer, Takashi Murakami, Urs Fischer, Mariko Mori, Katharina Fritsch, Gilbert & George, Andreas Gursky, Mike Kelley, Martin Kippenberger, Natalie Djurberg i wiele, wiele innych). Dakis Joannou jest kolekcjonerem pod wieloma względami niezwykłym- interesuje go to, co zaskakujące, nowe i nieograniczone żadnymi konwencjami. Joannou koncentruje się na chwili obecnej, posiada niepohamowaną pasję dla każdej prawdziwej manifestacji Zeitgeist, wybiera artystów, którzy robią wrażenie przede wszystkim na nim samym, a przy tym ceniony jest za swoją genialną intuicje do wielkich nazwisk dnia jutrzejszego. Dziś, jako szanowany i znany kolekcjoner i założyciel Deste Foundation for Contemporary Art (Ateny, Grecja) – fundacji zajmującej się upowszechnianiem sztuki najnowszej, Dakis Joannou zasiada w radzie muzeów z całego świata. Jest członkiem zarządu New Museum of Contemporary Art w Nowym Jorku, Tate Modern Council i członkiem Director’s Council fundacji Solomon’a R. Guggenheim’a.
Kolekcja zbudowana przez Joannou jest odważna, niepokorna i seksowna z jednej strony oraz poruszająca i śmiertelnie poważna z drugiej. Najstarszym dziełem w zbiorze, zakupionym w celu nadania odpowiedniego kontekstu historycznego i duchowego kolekcji jest Fontanna Duchamp’a, (zajmująca honorowe miejsce w domu kolekcjonera, tak, aby ów sławny pisuar mógł zobaczyć każdy, kto przekroczy próg posiadłości Joannou). Jeśli zaś chodzi o dzieło najnowsze, to musiałoby być nim to, które Joannou kupuje właśnie od jakiegoś młodego i nikomu jeszcze nieznanego artysty…

źródło: materiały organizatorów

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej